• انتشار: ۳ دلو ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱:۱۳ ب.ظ
  • سرویس: x تیتر دو
  • کدخبر: 515
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=515

خودزنی نکنیم

رخی از دوستانم بیش از اندازه در نقدهای اجتماعی و سیاسی‌شان تندی، پرده‌دری و خودزنی می‌کنند. از این دوستان عزیزانه می‌خواهم کاستی‌ها را برشمارند، نقد کنند؛ اما چنان نکنند که پسند خاصگان نباشند و عامگان هم نپسندند؛ یعنی بزرگی و جوان‌مردی پیشه کنند

در عمرم باتوجه به تعهد انسانی و اخلاقی که داشتم و دارم و نقشه‌ی راهی که برای خودم ترسیم کرده‌ام از چند چیز پرهیز کرده‌ام:
۱٫ در فضای حقیقی و مجازی کسی را تحقیر و توهین نکرده‌ام. جانب انصاف را نگه داشته‌ام. منافع کلان مردمم، «خط قرمز»م بوده است. هرگز کوچک‌شماری، توهین و تحقیر، تبعیض و تعصب نسبت به مردمم و یکی از شهروندان دیارم را بر نتابیده‌ام و واکنش نشان داده‌ام؛ اما درویشانه زندگی کرده‌ام.
۲٫ هیچ‌گاه در فضای حقیقی و مجازی کسی را فحش نداده‌ام و تندی نکرده‌ام.
۳٫ پرده‌دری، رسوایی و خودزنی نکرده‌ام.
۴٫ ملاطفت و گذشت پیشه کرده‌ام و با مخالفانم دشمنی نکرده‌ام. تمام کسانی که نسبت به من پرده‌دری، رسوایی و خودزنی کرده‌اند، پس از مدتی با مهربانی و گذشت رفتار کرده‌ام و به روی‌شان نیاورده‌ام. به‌ویژه دوستان منطقه‌ام که بیش از هرکسی آزارم داده‌اند و گاهی ناخواسته و از روی سیال‌داری هیچ چیزی بر من نگذاشته‌اند.
۵٫ به رهبران سیاسی و بزرگان قومی و ملی به‌ویژه استاد محقق، خلیلی، سرور دانش و… هیچ‌گاهی فحش نداده‌ام؛ اما کاستی‌ها را عریان برشمرده‌ام و آشکارا نقد کرده‌ام و از کسی نترسیده‌ام با این که دراین مدت با اجل معلق روبه‌رو بوده‌ام و هستم. (از استاد علی‌رضا شریفی، خنجری، ناطقی، عبدالعلی محمدی، حاجی رمضان حسین زاده، مرتضوی و… بپرسید، جز با احترام با اینان برخورد نکرده‌ام؛ اما حرف‌هایم را با احترام به آشکار و نهان با این رفیقان گفته‌ام).
۶٫ از حرکت‌های تقابلی پرهیز کرده‌ام؛ ولی به مردم اطلاع‌رسانی کرده‌ام، آگاهی داده‌ام و به مردم نقشه‌ی راه نشان داده‌ام و مسیر را مشخص کرده‌ام، دروغ نگفته‌ام، پنهان‌کاری نکرده‌ام، با مردمم تلاش کرده‌ام صادق باشم تا با این شیوه مردمم خود سرور خود شوند و از هرکسی کورکورانه پیروی و متابعت نکنند و راه شان را پیدا کنند.
۷٫ این شیوه را بهتر می دانم.
۸٫ برخی از دوستانم بیش از اندازه در نقدهای اجتماعی و سیاسی‌شان تندی، پرده‌دری و خودزنی می‌کنند. از این دوستان عزیزانه می‌خواهم کاستی‌ها را برشمارند، نقد کنند؛ اما چنان نکنند که پسند خاصگان نباشند و عامگان هم نپسندند؛ یعنی بزرگی و جوان‌مردی پیشه کنند.
باهم باشیم.

حفیظ شریعتی سحر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *