• انتشار: ۸ قوس ۱۳۹۷
  • ساعت: ۳:۱۱ ب.ظ
  • سرویس: سیاسی
  • کدخبر: 23915
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=23915

خلیل زاد:توافق صلح با طالبان قبل از انتخابات “ریاست جمهوری” بسیار خوب است

زلمی خلیلزاد، فرستاده‌ی ویژه ایالات متحده امریکا برای صلح افغانستان با بیان این‌که توافق صلح با طالبان پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری خوب است، گفته است که کشورش برای رسیدن به صلح افغانستان عجله دارد.

به گزارش برچی نیوز،خلیل زاد در گفت‌وگو با «پی‌بی‌اس» گفته است که امریکا به این باور است که طرف‌های درگیر در جنگ افغانستان به‌شمول طالبان از راه جنگ به پیروزی نمی‌رسند و راه‌حل برای پایان بخشیدن به جنگ، گفت‌وگو است.

وی گفته است رسیدن به صلح پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال آینده در افغانستان خوب است زیرا زمینه برای حضور طالبان در انتخابات نیز فراهم خواهد شد.

وی همچنین گفته است که امریکا در پی صلحی است که ارزش قربانی‌هایی که در هفده سال گذشته داده را داشته باشد و افغانستان بار دیگر سکویی برای تروریزم بین‌المللی در برابر امریکا نشود.

خلیلزاد درحالی این گفته‌ها را مطرح کرده است که روز گذشته (۷ قوس) رییس جمهور اشرف غنی در نشست ژنو طرح صلح حکومت افغانستان را اعلام کرد. در کنار این اشرف غنی یک هیأت ۱۲ نفره را به ریاست سلام رحیمی، رییس دفتر مقام ریاست جمهوری برای مذاکرات صلح تعیین کرده است.

این را هم بخوانید:  سیاست های تحریک آمیز آمریکا باعث شد حادثه تروریستی «کرایست چرچ» نیوزیلند رقم بخورد

رئیس جمهور غنی، گفت که روند صلح حد اقل پنج سال طول می‌کشد و انتخابات ۳۱ حمل سال آینده برای انتخاب یک رئیس‌جمهور مشروع که بتواند این روند را اجرایی کند، کلیدی است.

از سویی هم کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان تقویم انتخابات ریاست جمهوری ۳۱ حمل سال ۱۳۹۸ را اعلام کرد و گفت که ثبت‌نام نامزدان ریاست جمهوری از اول ماه جدی سال جاری آغاز می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *