• انتشار: ۱۴ سنبله ۱۳۹۷
  • ساعت: ۹:۱۵ ق.ظ
  • سرویس: تیتر 2
  • کدخبر: 20376
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=20376

خلیل‌زاد مشاور پیپئو در امور افغانستان شد

مایک پمپئو وزیر امور خارجه امریکا از انتصاب زلمی خلیل‌زاد سفیر پیشین این کشور در افغانستان به سمت مشاور خود خبر داد.

مایک پمپئو وزیر امور خارجه امریکا از انتصاب زلمی خلیل‌زاد سفیر پیشین این کشور در افغانستان به سمت مشاور خود خبر داد. پمپئو که در سفری یک روزه عازم پاکستان بود، عصر سه شنبه در جمع خبرنگاران گفت: خلیل‌زاد با پیوستن به تیم وزارت امور خارجه، هدایت تلاش‌ها برای دستیابی به صلح افغانستان را عهده‌دار خواهد بود.

او گفت که برای دستیابی به صلح در افغانستان همچنین نیازمند به مشارکت جدی پاکستان خواهیم بود.

سفر پمپئو به اسلام‌آباد در شرایطی انجام می‌شود که دولت امریکا چند روز قبل در واکنش به آنچه که عدم همراهی پاکستان با راهبرد منطقه خواند، بسته حمایتی ۳۰۰ میلیون دالری اختصاص یافته به این کشور را لغو کرد.

سخنگوی وزارت امورخارجه امریکا پیش از این گفته بود که این اقدام، نتیجه سرخوردگی از «عدم اقدام» اسلام‌آباد علیه گروه‌هایی همچون طالبان و شبکه حقانی بوده است.

روابط امریکا – پاکستان از زمان روی کار آمدن ترامپ به شدت افت کرده است. وی بارها پاکستان را به پناه دادن به تروریست ها متهم کرده است.

خلیل زاد که اکنون به سمت مشاور پمپئو در امور افغانستان منصوب شده، نقشی مهم در سیاست‌گذاری‌های منطقه‌ای چهار دولت گذشته امریکا ایفا کرده است.

وی از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۵ سفیر این کشور در کابل و سپس از ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۷ نماینده واشنگتن در امور عراق بود و از سال های ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۹ هم به عنوان سفیر امریکا در سازمان ملل متحد فعالیت کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *