• انتشار: ۲۰ حوت ۱۳۹۶
  • ساعت: ۵:۲۵ ب.ظ
  • سرویس: x تیتر دو
  • کدخبر: 13937
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=13937

حکومت طالبان را به زور وادار به گفت و گو خواهد کرد

یک منبع در حکومت و حدت ملی که نمی‌خواهد از او نام برده شود می‌گوید، ایالات متحده‌ی امریکا و حکومت افغانستان با واردکردن تجهیزات پیشرفته‌ی نظامی از سوریه و عراق به افغانستان، قرار است تا یک ماه آینده پیکار سختی را در برابر طالبان آغاز کنند.

طالبان همه‌ساله به‌گونه‌ی معمول جنگ‌های جبهه‌یی‌شان را در فصل زمستان کاهش می‌دهند و با آغاز فصل گرما به این جنگ‌ها شدت می‌بخشند.
آگاهان نظامی به این باور اند که روییدن گیاه در دشت‌ها و پوشیده‌شدن درخت‌ها از برگ، شرایط اختفا را برای طالبان که با روش گوریلایی و چریکی می‌جنگند، آسان می‌کند و به این علت با نزدیک شدن فصل بهار، حمله‌های آن‌ها شدت خواهد گرفت.
اما حالا به نظر می‌رسد که در سال آینده‌ی خورشیدی ابتکار عمل را نیروهای امریکایی و حکومت افغانستان به عهده می‌گیرند و بر این مبنا، طالبان را جبرن وادار به گفت‌وگو خواهند کرد.

یک منبع در حکومت و حدت ملی که نمی‌خواهد از او در گزارش نام برده شود به سلام‌وطندار می‌گوید، ایالات متحده‌ی امریکا و حکومت افغانستان با واردکردن تجهیزات پیشرفته‌ی نظامی از سوریه و عراق به افغانستان، قرار است تا یک ماه آینده پیکار سختی را در برابر طالبان آغاز کنند.
اما عتیق‌الله امرخیل، آگاه نظامی می‌گوید در حالی‌که حکومت همیشه از اراده‌ی جدی در سرکوب طالبان خبر داده، در عمل موفقیت چندانی نداشته است و اکنون نیز اعتباری به این ادعای حکومت نیست.

به گفته‌ی آقای امرخیل، اگر ایالات متحده‌ی امریکا می‌خواهد صلح در افغانستان تأمین شود باید پاکستان، حامی اصلی طالبان را به‌گونه‌ی جدی زیر فشار قرار دهد.
زلمی وردک، از دیگر آگاهان نظامی عملکرد حکومت افغانستان در برابر طالبان را متناقض و پرسش‌برانگیز می‌داند و می‌گوید، حکومت از یکسو خواستار گفت‌وگوی بی‌قیدوشرط با طالبان است و از سوی دیگر می‌خواهد این گروه را سرکوب کند.

به گفته‌ی آقای وردک، طرح امریکا و حکومت افغانستان برای تشدید حمله‌های نظامی علیه طالبان نتیجه‌ی مثبتی در پی ندارد.

حکومت افغانستان در نشست دوم پروسه‌ی کابل با پیشنهاد یک بسته‌ی امتیازی به طالبان اعلام کرد که حکومت حاضر به گفت‌وگوی بی‌قیدوشرط با این گروه است. با گذشت ۱۱ روز از پیشنهاد صلح حکومت، طالبان با تشدید حمله‌ها بر نیروهای امنیتی نشان داده‌اند که علاقه‌یی به گفت‌وگو با حکومت افغانستان ندارند.

به باور آگاهان، طالبان در سال پیش‌رو احتمالن روش جنگی‌شان را به‌علت فشار نیروهای امنیتی افغانستان و ایالات متحده‌ی امریکا تغییر خواهند داد و به‌جای جنگ‌های جبهه‌یی به حمله‌های تروریستی در شهرها خواهند افزود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *