• انتشار: ۱ حوت ۱۳۹۶
  • ساعت: ۵:۲۵ ق.ظ
  • سرویس: تیتر 2
  • کدخبر: 12515
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=12515
اپوزیسیون توافق ملی و تغییر تشکیل شد

حکومت توافق ملی جایگزین وحدت ملی!

عضو ارشد رهبری اپوزیسیون تازه تشکیل توافق ملی و تغییر معتقد است چون توافق نامه سیاسی تطبیق نشده، حکومت وحدت ملی مشروعیت خود را از دست داده است.

سید علی رضا محمودی که در مراسم اعلام موجودیت اپوزیسیون توافق ملی در کابل سخن می گفت، افزود امروز در مسیری روان هستیم که ممکن است خاطرات تلخ گذشته را یک بار دیگر تجربه و کشور را تجزیه شده ببینیم.

عضو رهبری اپوزیسیون تازه تشکیل توافق ملی و تغییر گفت:”ارگ با انحصار گرایی خود شمال و شمال شرق کشور را به بحران کشانده است.”

اپوزیسیون توافق ملی و تغییر همچنین یک طرح شش فصلی را برای نجات کشور ازبحران های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی به مردم و حکومت وحدت ملی پیشنهاد کرد.

سران این اپوزیسیون برای مهار بحران کنونی کشور، حکومت توافق ملی و تغییر را پیشنهاد کردند و خواهان برگزاری همزمان انتخابات ریاست جمهور و پارلمانی شده اند.

برگزاری همزمان انتخابات ریاست جمهوری، پارلمان و شورای ولسوالی ها، روند تشکیل حکومت توافق ملی، انتقال قدرت از حکومت بی مردم به حکومت توافق ملی، تشریح حکومت توافق ملی، انتقال قدرت ازحکومت توافق ملی به دولت منتخب و نقش مستقیم جامعه جهانی درانتخابات از پیشنهادات این اپوزیسیون تازه تشکیل است.

سید علی رضا محمودی در ادامه افزود:”حکومت با سیاست نا معقول خود ابزار را برای تجربه تلخ دهه هفتاد آماده کرده است.”

آقای محمودی گفت:”ما طرح توافق ملی و تغییر را آماده کردیم تا سرفصلی برای تغیر وضعیت کنونی کشور باشند.”

وی تصریح کرد برگزاری انتخابات درشش ماه آینده امکان ندارد بنابر این این طرح  گامی به سوی محو بحران های کنونی کشور و برگزاری انتخابات شفاف خواهد بود.

عضو ارشد شورای رهبری توافق ملی و تغییر تاکید نمود:”ما این طرح را به این خاطر پیشنهاد می‌کنیم که نگران تکرار تجربه تلخ جنگ های گذشته هستیم زیرا حکومت وحدت ملی مشروعیت سیاسی و حقوقی خود را از دست داده و بخش‌های شمال و شمال شرق کشور هم اکنون عملاً در مخالفت با این حکومت قرار گرفته اند.”

آقای محمودی افزود کمتر از ۴ ماه به ختم دوره کاری حکومت وحدت ملی مانده است، ولی این حکومت نه تنها تعاملی با اقشار سیاسی در کشور ندارد که تمامی  ابزار و شرایط برای تجزیه کشور را فراهم کرده است.

وی افزود:”آقای غنی می‌ گفت هرکدام انتقاد می کنند ولی هیچ کدام طرحی ندارند؛ اما، ما شماری از فعالان سیاسی برای برون رفت از بحران کنونی این طرح را پیشنهاد می ‌کنیم و بر این باور هستیم که اگر افغانستان بیشتر از این به بحران فرو برود، امریکا و جامعه جهانی نیز ما را نجات داده نمی‌توانند.”

فضل الرحمن اوریا، عضو دیگر اپوزیسیون توافق ملی و تغییر، نیز گفت کمیسیون انتخابات دست نشانده ارگ ریاست جمهوری است و ارگ می خواهد با این کمیسیون یک انتخابات سازمان یافته را مدیریت کند.

وی افزود:”ما اجازه نمی دهیم که یک انتخابات غیر مردمی وغیرشفاف برگزار شود در صورت لجاجت ارگ ریاست جمهوری، ما یک اجماع ملی را تشکیل خواهیم داد.”

آقای اوریا افزود انحصار و زور راه حل نیست.

وی گفت:” باید یک انتخاباتی که همه احزاب سیاسی به شمول گروه طالبان به طور مستقیم درآن شریک باشند برگزار شوند.”

اوریا افزود سهیم ساختن همه احزاب سیاسی به شمول طالبان در انتخابات خط سرخ ما است.

اوریا گفت:” حکومت وحدت ملی درخون و اشک مردم فرو رفته است و این حکومت دیگر نمایندگی از مردم ما کرده نمی تواند.”

محمد ناطقی، سرپرست حزب وحدت مردم افغانستان، نیز گفت:” باید تغیرات درچوکات قانون نافذ کشور به وجود آید.”

ناطقی افزود ما باور به برگزاری انتخابات پارلمانی داریم و احتمالا مشکلی ایجاد نخواهد شد اما مشکل در انتخابات ریاست جمهوری است.

ناطقی گفت:”ما خواهان اصلاحات درکمیسیون های مستقل انتخابات هستیم و نباید دوباره تجربه گوسفند سواری و گوسفند داری تکرار شود.”

نظام الدین فطرت بلوچ، از اعضای رهبری اپوزیسیون توافق ملی وتغیر، نیز گفت:” توافق ملی و تغییر فرایند دولت، ملت، دموکراسی  و اراده عموم شهروندان کشور است که هراس از نادیده گرفته شدن ارزش های جهاد و مردم سالاری جدید را وظیفه خود می داند.”

وی تاکید کرد حکومت فعلی با فقدان مشروعیت قانونی و حقوقی قرار دارد، رفتار های تبعض آمیز دامنه این حکومت را فرا گرفته و هر روز درفکر دسیسه سازی علیه شخصیت های حقوق و سیاسی کشور است.

مولوی عبدالقادر قاند هم گفت:” ایستادگی در مقابل حکومت مستبد وظیفه اسلامی و وجدانی ما است.”

وی افزود طرح توافق ملی  راه حلی خوبی برای محو بحران سیاسی، نظامی و اجتماعی در کشور است.

انا شاهی مراد؛ معاون حزب جنبش ملی افغانستان، نیز وضعیت حکومت وحدت ملی را هر روز بدتر و بدتر خواند و تاکید کرد سران حکومت با سیاست های نا معقول خود هر روز مردم را در آتش می سوزانند.

وی افزود از زمان تشکیل حکومت وحدت ملی وضعیت سیاسی، اجتماعی و اقتصادی کشور هر روز شکننده تر می شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *