• انتشار: ۱۴ حوت ۱۳۹۶
  • ساعت: ۴:۰۳ ب.ظ
  • سرویس: تیتر 2
  • کدخبر: 13455
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=13455
موسسه انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان(فیفا):

حکومت باید مداخله در کمیسیون انتخابات را قطع کند

موسسه انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان (فیفا) اعلام کرد برخورد حکومت در مسایل مربوط به کمیسیون انتخابات در جریان یک سال گذشته مداخله‌جویانه بوده است.

محمد نعیم اصغری مسوول برنامه‌های فیفا امروز دوشنبه در یک نشست خبری در کابل برخورد حکومت با کمیسیون انتخابات در جریان یک سال را مداخله‌جویانه خواند.

وی گفت که به دلیل ضعف و بی برنامه‌گی که در جریان بیش از یک سال در کمیسیون انتخابات حاکم بوده، مداخله حکومت در امور کمیسیون کاملا محسوب بوده و اعتراضات گسترده جریان های سیاسی را نیز برانگیخته است.

وی تاکید کرد که این نگرانی هنوز هم موجود است و کمیسیون با کارکرد مسوولانه و مسلکی باید ثابت کند که در معرض مداخله حکومت قرار ندارد.

مدیر برنامه‌های فیفا با اشاره به احتمال تاخیر در برگزاری انتخابات سال آینده که پیش از این از سوی کمیسیون مطرح شده است، بیان داشت که اعلام تاخیر یا تعویق انتخابات وظیفه کمیسیون مستقل انتخابات نیست و این نهاد به صورت غیر قانونی در این مورد تصمیم گیری می کند.

اصغری خاطر نشان کرد که شاخصه‌هایی که برگزاری یک انتخابات شفاف و به موقع را زیر مدیریت کمیسیون انتخابات تضمین کند تاکنون مشاهده نشده است.

این را هم بخوانید:  زلمی خلیلزاد: بزودی تیم مذاکره کننده با طالبان تشکیل می شود

همچنان براساس یک نظر سنجی که فیفا از نمایندگان مجلس کشور داشته نیز اکثریت وکلای مجلس برخورد حکومت با کمیسیون انتخابات را مداخله جویانه عنوان کرده اند.

در این بررسی آمده است که از میان ۸۰ وکیل که از ولایات مختلف افغانستان در این بررسی شرکت کرده اند ۹۰ در صد آنها برخورد حکومت با کمیسیون انتخابات را مداخله جویانه و در تضاد با احکام قانون می‌دانند.

یافته‌های این نظر سنجی همچنان نشان می‌دهد که کمیسیون انتخابات درجریان یک سال در بخش آمادگی ها برای برگزاری انتخابات به شدت ضعیف عمل کرده و در سردرگمی و بی برنامه‌گی مطلق قرار داشته است.

بیش از نیمی شرکت کنندگان این نظر سنجی نیز به برگزاری به موقع انتخابات پارلمانی و شورای ولسوالی ها در سال آینده خورشیدی بی باوری نشان داده و با طرح تک کرسی شدن حوزه های انتخاباتی  نیز مخالفت کرده اند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *