• انتشار: ۴ میزان ۱۳۹۷
  • ساعت: ۲:۴۱ ب.ظ
  • سرویس: تیتر 1
  • کدخبر: 21155
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=21155

حکمتیار و اراجیف همیشگی/هر قوم به اندازه نفوس‌اش وکیل داشته باشد

گلبدین حکمتیار که امروز چهارشنبه(۴میزان) یک نشست خبری در کابل سخن‌ می‌گفت، افزود که تمام اقوام افغانستان حق دارند در شورای ملی نماینده داشته باشند. او با بیان این‌که هیچ افغان واجد شرایط نباید از حق رای دادن محروم شود، تاکید کرد که هر قوم باید در تناسب با نفوس خود در شورای ملی نماینده داشته باشد.

رهبر حزب اسلامی ادعا می‌کند که ۹۰ درصد از شهروندان افغانستان در شورای ملی نماینده ندارند.

گلبدین حکمتیار که امروز چهارشنبه(۴میزان) یک نشست خبری در کابل سخن‌ می‌گفت، افزود که تمام اقوام افغانستان حق دارند در شورای ملی نماینده داشته باشند. او با بیان این‌که هیچ افغان واجد شرایط نباید از حق رای دادن محروم شود، تاکید کرد که هر قوم  باید در تناسب با نفوس خود در شورای ملی نماینده داشته باشد.

رهبر حزب اسلامی اظهار داشت که نفوس ۱۱ ولسوالی زدران از  نفوس ولایات دایکندی و بامیان بیشتر است، اما تنها یک نماینده در شورای ملی دارد. او گفت که در ولایت غزنی نیز از میان ۱۸ ولسوالی تنها چهار ولسوالی آن در شورای ملی نماینده دارد.

او گفت:‌ «در انتخابات پیش‌رو حدود شش میلیون مهاجر و دو میلیون بیجاشده داخلی نمی توانند شرکت کنند. ۴۰ درصد جغرافیای افغانستان ناامن است و در این ساحات انتخابات برگزار نمی شود و به همین دلیل، ۱۵ میلیون افغان از حق اشتراک در انتخابات محروم هستند». او ادامه داد: در انتخابات پیش‌رو کمتر از ۶ میلیون افغان شرکت خواهند کرد.

گلبدین حکمتیار می‌گوید که حزب اسلامی تاکنون از هیچ کدام از نامزدان احتمالی ریاست جمهوری اعلام حمایت نکرده است و با مشوره اعضای این حزب تصمیم نهایی اش را اعلام خواهد کرد. او می‌گوید که حکومت وحدت ملی درگیر اختلافات درونی است و باید بر اساس انتخابات شفاف و عادلانه یک حکومت قدرت‌مند جدید در افغانستان ایجاد شود.

قرار است انتخابات پارلمانی پیش‌رو به تاریخ بیست و هشتم میزان سال جاری برگزار گردد. کمیسیون مستقل انتخابات گفته است که آمادگی های لازم را برای برگزاری انتخابات اتخاذ کرده و روند انتقال مواد حساس انتخاباتی به ولایات افغانستان در حال تکمیل شدن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *