• انتشار: ۲۰ سنبله ۱۳۹۷
  • ساعت: ۳:۵۹ ب.ظ
  • سرویس: تیتر 1
  • کدخبر: 20624
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=20624
دانش در دیدار با یماماتو:

حمله بر «هزاره‌ها» باید به صورت جداگانه توسط شورای امنیت بررسی شود

معاون دوم ریاست جمهوری در دیدار با رئیس دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان، تاکید کرده است که شورای امنیت سازمان ملل متحد، حمله بر گروه خاص قومی در افغانستان(هزاره‌ها) را باید به صورت مستقل بررسی کند.

معاون دوم ریاست جمهوری در دیدار با رئیس دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان، تاکید کرده است که شورای امنیت سازمان ملل متحد، حمله بر گروه خاص قومی در افغانستان(هزاره‌ها) را باید به صورت مستقل بررسی کند.

این درخواست معاون رئیس جمهور در پی حملات اخیر تروریستی در غرب کابل مطرح شد. در این حملات شماری از دانش‌آموزان، ورزشکاران و باشندگان غرب کابل کشته شدند و ده‌ها تن دیگر زخم برداشتند.

سرور دانش در دیدار با تدامیچی یماماتو گفت: «حملات بر غرب کابل هدف‌مندانه و همیشه بر یک گروه خاص قومی صورت گرفته است. این مسئله باید به صورت مستقل و جدا از بحث امنیت و مسایل سیاسی افغانستان در سازمان ملل متحد و به خصوص شورای امنیت بررسی شود».

تدامیچی یماماتو ضمن ابراز نگرانی از حمله بر شهروندان عادی در افغانستان گفت که از نهادهای سازمان ملل متحد از جمله شورای حقوق بشر این سازمان می‌خواهد تا موقف خود را در این زمینه روشن کنند. او اطمینان داد که مطالبۀ معاون رئیس جمهور افغانستان را با مسؤولان اصلی شورای امنیت سازمان ملل متحد مطرح می‌کند.

چهارشنبه هفته قبل، دو حمله انتحاری در غرب کابل در فاصله چهل دقیقه از هم رخ داد. حمله کننده نخست، پس از کشتن محافظ ورزشگاه میوند، خود را به داخل ورزشگاه رساند که در آن مسابقه‌ پهلوانی جریان داشت و مواد انفجاری همراه خود را منفجر کرد.

چهل دقیقه پس از حمله نخست، حمله دوم زمانی رخ داد که شماری زیادی از مردم، نیروهای امنیتی و خبرنگاران در محل رویداد جمع شده بودند و برای نجات جان زنده‌های این رویداد تلاش می‌کردند.

پیش از این حمله نیز، عصر روز چهارشنبه ( ۲۴اسد)، یک مهاجم انتحاری مواد انفجاری همراهش را در داخل یک صنف درسی دانش آموزان آموزشگاه موعود منفجر کرد؛ جایی که صدها دانش آموز در آن مصروف آموزش بودند. تمامی قربانیان این حمله را دانش آموزان جوان هزاره تبار تشکیل می داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *