• انتشار: ۵ دلو ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱:۰۱ ب.ظ
  • سرویس: سیاسی
  • کدخبر: 602
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=602

حمایت روسیه از ائتلاف شمال، بزرگترین اشتباه بود

کارشناس مسائل سیاسی و نماینده سابق پارلمان روسیه اظهار داشت که حمایت روسیه از ائتلاف شمال به رهبری «احمدشاه مسعود» در گذشته اشتباه بزرگی بوده است.

کارشناس مسائل سیاسی و نماینده سابق پارلمان روسیه اظهار داشت که حمایت روسیه از ائتلاف شمال به رهبری «احمدشاه مسعود» در گذشته اشتباه بزرگی بوده است.

سیمون باگداساروف نماینده سابق پارلمان روسیه در شبکه تلویزیون دولتی این کشور، احمدشاه مسعود و دولت ربانی را دشمن روسیه اعلام کرد.

وی تصریح کرد که احمدشاه مسعود ده‌ها سرباز ارتش شوروی سابق را در دوران جنگ کشته شده است.

باگداساروف اظهار کرد که در دوران خدمتش باحمایت نظامی کشورش از حکومت ربانی ابراز مخالفت کرد اما «ولت یلسن» به مخافت وی توجهی نکرد.

با این حال، احمدشاه مسعود از چهره‌های محبوب در میان کارشناسان امور سیاسی و نظامیان سابق در روسیه به دلیل جنگ با رژیم طالبان محسوب می‌شود و از سالروز ترورش نیز همه ساله در این کشور گرامیداشت به عمل می‌آید.

برخی از کارشناسان معتقدند که روابط ائتلاف شمال در این اواخر به دلیل ارتباط روسیه با طالبان کمرنگ شده است.

گروه طالبان دو سال قبل ائتلاف شمال را به زمینه سازی حضور فعال روسیه در افغانستان محکوم کرد و اعلام آمادگی برای مقابله با هرگونه حضور نفوذ روسیه در افغانستان کرده بود.

طالبان افغان در بیانیه‌ای با یادآوری دوران تلخ تجاوز شوروی سابق به افغانستان گفته بود که با هرگونه توطئه‌ای علیه افغانستان مقابله خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *