• انتشار: ۱۳ حوت ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۲:۲۲ ب.ظ
  • سرویس: x تیتر دو
  • کدخبر: 13293
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=13293

حضرت زهرا(س) نگین وحدت مسلمانان و الگویی برای تمام جهانیان است

شماری از عالمان دین و کارشناسان فرهنگی در ولایت بلخ با ابراز اینکه حضرت زهرا سلام الله علیها، نگین وحدت میان مسلمانان و الگویی برای تمام جهانیان است، می گویند که مردم و مخصوصا جوانان باید با روحیه وحدت‌پذیری آشنا شوند و با همدیگر وحدت داشته باشند.

گفتمان دانشجویی “حضرت زهرا سلام الله علیها حلقه وصل رسالت و امامت” به روز جمعه (۱۱ حوت)  با حضور شخصیت‌های فرهنگی، دانشجویان و طلاب حوزه های علمیه در دفتر نمایندگی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در شهر مزار شریف برگزار شد.

کارشناسان این گفتمان هریک سید ابراهیم مرتضوی؛ مدیر لیسه خصوصی رضوان و رئیس اتحادیه مکاتب خصوصی در ولایت بلخ، سجاد عباسی، بانو صالحه میرزایی و بانو حکیمه احمدی؛ عضو کمیته دانشجویی مرکز تبیان بودند که در مورد سرفصل های حضرت فاطمه زهرا (س) از منظر قرآن،  حضرت زهرا سلام الله علیها از منظر روایات و فرق اسلامی و سیره سیاسی  حضرت فاطمه زهرا (س) صحبت کردند.

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) سید ابراهیم مرتضوی؛ مؤسس مکتب خصوصی رضوان و کارشناس اشتراک‌کننده در این گفتمان در ابتدا ضمن تشکری از مرکز تبیان به خاطر برگزاری این گونه گفتمان ها اظهار داشت: برگزاری چنین گفتمان هایی سطح آگاهی جوانان، محصلین و افراد جامعه را بالا می‌برد و واقعیت های تاریخی و اعتقادی  را روشن می سازد.

وی در ادامه پیرامون موضوع گفتمان صحبت نمود و تصریح کرد: شخصیت حضرت زهرا(س) نه تنها نقطه وصل میان امامت و نبوت است؛ بلکه آنحضرت، نقطه وصل میان جهان اسلام و بین تمام مذاهب اسلامی است.

مرتضوی اظهار داشت: “من فکر نمی کنم که مذهبی اسلامی در دنیا وجود داشته باشد و حضرت زهرا را قبول نداشته باشد؛ زیرا برای معرفی و بیان شخصیت آنحضرت ده ها آیت و صدها روایت وجود دارد و بانوی دوعالم کسی است که خدا و پیامبر به وجودش افتخار می کنند”.

مدیر مکتب خصوصی رضوان به حدیثی قدسی اشاره نمود و گفت: خداوند  متعال در حدیثی قدسی به پیامبر خود، هدف از خلقت تمام موجودات را سبب آفرینش فاطمه بیان کرده و گفته است: «لولاک لما خلقت الافلاک، ولو لا علیًّ لما خلقتک، و لو لا فاطمه لما خلقتکما” (اى احمد! اگر تو نبودى، جهان را نمى‏آفریدم و اگر على نبود، تو را و اگر فاطمه نبود، من شما دو نفر را نمى‏آفریدم.)

وی در ادامه تصریح کرد: پیامبر طبق آیه صریح قرآن، از «هوا» حرف نمی‌زند؛ بلکه هر آنچه می گوید وحی است  “وما ینطق عن الهوی  إن هو إلّا وحی یوحی”. سوره نجم، آیه ۳ – ۴

رئیس اتحادیه مکاتب خصوصی در ولایت بلخ همچنین به حدیثی از امام جعفر صادق (ع) در مورد شناخت حضرت زهرا سلام الله علیها اشاره نمود و گفت: حضرت صادق (ع) می فرماید: فمن عرف فاطمه حق معرفتها فقد ادرک لیله القدر (هرکس به شناخت حقیقی فاطمه علیها السلام دست یابد، بی گمان شب قدر را درک کرده است .)

این عالم دین با ابراز اینکه محور سخنان عالمان و خطیبان بیشتر در مورد سیره های علمی و اخلاقی حضرت زهرا سلام الله علیها باشد، بیان کرد: اگر در جامعه امروز کاستی هایی مشاهده می‌شود و در خانواده ها مشکلاتی وجود دارد دلیلش درک نکردن سیره حضرت زهرا سلام الله علیها است.

به گفته مرتضوی، طبق فرموده امام باقر علیه السلام:  ولقد کانت فاطمه علیها السلام – مفروضه الطاعه علی جمیع من خلق الله من الجن والانس والطیر والوحش والانبیاء والملائکه (اطاعت از فاطمه علیها السلام بر تمامی آفریدگان خدا از جن و آدمیان و پرندگان و وحوش و پیامبران و فرشتگان واجب است .) اطاعت از حضرت زهرا سلام الله برای همه واجب است.

مرتضوی در پایان به الگوگیری از حضرت زهرا سلام الله اشاره کرد و گفت: امام زمان علیه السلام در یکی از نامه های شان می فرمایند:  “وفی ابنه رسول صلی الله علیه و آله لی اسوه حسنه (در دختر پیامبر خدا صلی الله علیه و آله برای من الگوی نیکویی است).

سجاد عباسی؛ عضو دانشجویی مرکز تبیان در مورد سیره سیاسی حضرت زهرا(س) صحبت نمود و حسن تصمیم و تدبیر در مسایل و کارها را به طور عموم و مصلحت خواهی خلق به سبب ارشاد کردن آنها به طریق درست را از جمله تعاریف سیاست به طور خصوص  بیان کرد.

عباسی همچنین خاطرنشان ساخت: ما باید برای یادگیری سیاست به مکتب اسلام رجوع نماییم؛ نه به دانشگاه های غربی؛ زیرا غربی ها چیزی را که به اسم سیاست معرفی می کنند، سیاست نه؛ بلکه دروغ است.

وی به سیره سیاسی حضرت زهرا سلام الله علیها بعد از وفات پیامبر پرداخت و به مسأله آتش‌زدن و غصب  فدک اشاره نمود و آگاهى‌بخشى و هشدار پس از رحلت پیامبر، تلاش برای بیدار کردن خواص، ایراد خطبه‌ای تاریخی و سیاسی در مسجد را از فعالیت های سیاسی آنحضرت عنوان کرد.

در ادامه، صالحه میرزایی؛ عضو دانشجویی مرکز تبیان؛ حضرت زهرا سلام الله علیها را از دیدگاه روایات فرق اسلامی به بررسی گرفت و گفت: حضرت زهرا سلام الله علیها نه تنها از دیدگاه اهل تشیّع؛ بلکه از دیدگاه تمام مذاهب اسلامی با فضایل بی‌شمار و به نحو احسن ستایش گردیده است.

وی همچنین اظهار داشت: حضرت زهرا سلام الله علیها مرکز و محور این خاندان محسوب می گردد و گفته می توانیم که حضرت زهرا سلام الله علیها به معنای واقعی، حلقه وصل رسالت و امامت می باشد.

حکیمه احمدی؛ عضو دیگر بخش دانشجویی مرکز تبیان در مورد حضرت فاطمه زهرا (س) از منظر قرآن  اشاره نمود و گفت: قرآن دارای ظاهر و باطن است که شاید ظاهر قرآن را هرکس درک نماید؛ ولی راه دستیابی به باطن قرآن فقط چنگ زدن به اهل بیت پیامبر(ع) می باشد.

وی در ادامه به سوره کوثر اشاره نمود و گفت: مفسرین شیعه و سنی کوثر را ۲۵ معنا کرده اند و نیز امام فخر رازی یکی از علمای اهل سنت بیان می کند که کوثر ۸ معنا دارد و تمام معناهای آن در باره صدیقه طاهره، فاطمه زهرا سلام الله است.

احمدی علاوه کرد به گفته فخر رازی چگونه فاطمه کوثر نباشد که چون علی ابن الحسین و محمد ابن علی باقرالعلوم و صادق المصدق میوه و ثمر دارد؟

به باور بانو احمدی در حقیقت فاطمه زهرا سلام الله علیها عصاره عفت، عصمت، تقوا و پرهیزکاری است و وی صدف گوهر ولایت و کانون نور امامت است.

سید محمد موسوی؛ مسؤول مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در ولایت بلخ نیز در بخش نتیجه گیری این گفتمان اظهار داشت: حضرت زهرا سلام الله علیها نگین وحدت میان مسلمانان و الگویی برای تمام جهانیان است.

موسوی با ابراز اینکه مردم و خصوصا جوانان باید با روحیه وحدت پذیری آشنا شوند و با همدیگر وحدت داشته باشند، اظهار داشت: علما در مجالس سخنرانی خود باید از صحبت هایی که سبب اختلاف بین مذاهب می شود جلوگیری نمایند و باید بیشتر در مورد قیام و اهداف معصومین (ع) صحبت نمایند.

وی در ادامه به داستان حضرت موسی اشاره نمود و گفت: زمانی که حضرت موسی به کوه طور رفت و برگشت، دید که قومش توسط سامری، گوساله‌پرست شده است.  وقتی موسی برادر خود را می خواست سرزنش نماید، بالایش قهر شد. برادر موسی (هارون) گفت: یَا بْنَ أُمَّ لا تَأْخُذْ بِلِحْیَتی‏ وَ لا بِرَأْسی‏ إِنِّی خَشیتُ أَنْ تَقُولَ فَرَّقْتَ بَیْنَ بَنی‏ إِسْرائیلَ وَ لَمْ تَرْقُبْ قَوْلی‏ .(ای پسر مادرم، موهای ریش و سرم را مگیر، واقعا من ترسیدم که (اگر با آنها شدت عمل نشان دهم) بگویی میان بنی اسرائیل تفرقه افکندی و سفارش مرا رعایت نکردی.) طاها آیه ۹۴

به باور آقای موسوی وحدت و اتفاق آنقدر مهم است که هارون برادر موسی(ع)، حاضر شد مردم گوساله پرست شوند؛ اما اتفاق و وحدت داشته باشند.

وی همچنین به سوره آل عمران آیه ۱۰۳ اشاره نموده گفت: خداوند متعال در این آیه می فرماید واعتصموا بحبل الله جمیعا و لا تفرقوا (و همگی به ریسمان الهی چنگ بزنید و متفرق نشوید).

موسوی تصریح کرد: رمز این آیه به کلمه «جمیعا» است؛ یعنی خداوند متعال می گوید: زمانی که به ریسمان الهی چنگ می‌زنید با وحدت و جمع باشید، متفرق نشوید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *