• انتشار: ۲۲ حوت ۱۳۹۶
  • ساعت: ۹:۴۱ ق.ظ
  • سرویس: تیتر 2
  • کدخبر: 14049
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=14049

جولان نظامی ترامپ در سایه فراموشی جنگ افغانستان

کارشناس ارشد امریکایی اعلام کرد که استراتژی ترامپ در افغانستان طرحی برای برقراری ثبات سیاسی و مدنی در این کشور ندارد و با توجه به نارضایتی مردم امریکا از ادامه این جنگ، ترامپ قادر می‌شود تا جنگ افغانستان را آن طور که مایل است به پیش برد.

کارشناس ارشد امریکایی اعلام کرد که استراتژی ترامپ در افغانستان طرحی برای برقراری ثبات سیاسی و مدنی در این کشور ندارد و با توجه به نارضایتی مردم امریکا از ادامه این جنگ، ترامپ قادر می‌شود تا جنگ افغانستان را آن طور که مایل است به پیش برد.

در جلسه پرسش و پاسخ سنای امریکا درباره آنچه تهدیدهای امنیتی علیه این کشور خوانده می‌شود، واژه «افغانستان» به طور دقیق چهار بار تنها در ابتدای این جلسه برده شد.

در ادامه این جلسه دو ساعته هیچ سناتوری پرسشی را درباره جنگ افغانستان، طولانی‌ترین جنگ تاریخ امریکا و حضور بیش از ۱۵ هزار نظامی این کشور در افغانستان مطرح نکرد.

این در حالی است که ماه گذشته بخش اعظم یک تیپ ۸۰۰ نفره از مشاوران ویژه نظامی امریکا برای همکاری با نیروهای افغان و همراهی آنها در نزدیکی میدان جنگ به افغانستان اعزام شدند.

از سوی دیگر نیز از ماه جنوری سال جاری میلادی بالگردهای جنگی و چند فروند هواپیمای دیگر نیز به نیروهای امریکایی در افغانستان نیز افزوده شد.

این را هم بخوانید:  عمران خان به هند هشدار داد؛ در صورت حملۀ به پاکستان تلافی خواهیم کرد + فیلم

با این حال مشخص نیست که جنگ افغانستان در جهتی که واشنگتن امیدوار است حرکت کند و این موضوع ممکن است پس از آغاز فصل جنگی در ماه می و یا اپریل مشخص شود.

«انتونی کوردزمن» عضو ارشد «مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌الملل» و یکی از ناظرانی که بحران افغانستان را از نزدیک بررسی کرده درباره تاثیر استراتژی ترامپ در افغانستان گفت این استراتژی پیشرفت‌های عمده‌ای را در تاکتیک‌های نظامی و طرح‌های توسعه نیروهای امنیتی افغان به وجود آورده، اما «هیچ کاری را برای برقراری ثبات سیاسی و مدنی انجام نداده است».

کوردزمن افزود این دولت «نه تنها با وخامت وضعیت امنیتی روبرو است بلکه استراتژی روشن سیاسی، حکومتی و یا اقتصادی نیز برای ایجاد ثبات در افغانستان ندارد».

به عقیده وی ارتش امریکا با «ماموریتی غیرممکن» در افغانستان روبرو است.

ترامپ هنگام اعلام استراتژی‌اش برای افغانستان گفته بود که «مردم امریکا از جنگ بدون پیروزی خسته شده‌اند» و قصد خروج نظامی را دارند اما پس از گفت‌وگو با مشاورانش تصمیم گرفت تا به دنبال «پایانی شایسته و پایدار» باشد.

این را هم بخوانید:  نظامیان رژیم صهیونیستی ۱۰ نمازگزار را در «مسجد القصی» به شهادت رساندند

وی افزود: منظورش افزایش منابع نظامی جنگ، افزایش اختیارات فرماندهان نظامی در افغانستان و حضور در این کشور تا زمانی است که به آن نیاز باشد.

استفن بیدل استاد علوم سیاسی و روابط بین‌الملل در دانشگاه جرج واشنگتن نیز در این باره گفته که عدم تمایل نسبی مردم امریکا برای پرداختن به جنگ افغانستان به ترامپ اجازه مانور سیاسی را می‌دهد تا جنگ را آن طور که مایل است پیش برد.

بیدل گفت: این ایده که یک دموکراسی، سالانه میلیاردها دالر را برای کشتن مردم و قربانی کردن جان امریکایی‌ها و جنگ هزینه می‌کند و عدم توجه نمایندگان منتخب مردم به این موضوع رفتاری نامناسب است.

وی افزود: اما این رفتار نامناسب تعجب برانگیز نیست چون کنگره امریکا مدت طولانی است که اینگونه رفتار می‌کند.

ماه گذشته نیز جامعه اطلاعاتی امریکا در پیش‌بینی از وضعیت امنیتی افغانستان در سال جاری میلادی گزارش داد که با توجه به حملات مداوم مخالفان مسلح دولت افغانستان، وضعیت ناپایدار سیاسی-اقتصادی، عملکرد ناپایدار نیروهای امنیتی افغان و کمبود منابع مالی، امنیت در افغانستان وخیم‌تر خواهد شد.

این را هم بخوانید:  پاکستان به «سگ هاری» می ماند که هیچ همسایه‌ای از دستش روز ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *