• انتشار: ۱۴ حوت ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۰:۱۱ ق.ظ
  • سرویس: x تیتر دو
  • کدخبر: 13382
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=13382

جنگ تمام عیار قومی در ولایت غزنی/والی از پشتون ها حمایت می کند!

منازعه ذات البینی بر سر حق آبه بین قریۀ “شیرآباد” پشتون نشین و قریۀ “نیخته” هزاره نشین در ولسوالی قره باغ غزنی، تبدیل به جنگ تمام عیار قومی شده است!

منازعه ذات البینی بر سر حق آبه بین قریۀ “شیرآباد” پشتون نشین و قریۀ “نیخته” هزاره نشین در ولسوالی قره باغ غزنی، تبدیل به جنگ تمام عیار قومی شده است!

این منازعه، از بهار سال جاری با گروگانگیری بیش از ده تن از هزاره ها توسط پشتونهای شیرآباد، شروع شده و والی ولایت در نشست هایی که برای حل مسئله دایر شده است، رسماً با انگیزه قومی از پشتونهای شیرآباد حمایت کرده و باعث کشش بحران و ایجاد تنش بیشتر میان مردم هزاره و پشتون منطقه شده و می شود!

دو شب قبل، چند تن از اعضای یک خانواۀ پشتون نشین شیرآباد، توسط افراد نامعلوم کشته و زخمی و گروگان گرفته شده اند. به دنبال آن پشتونهای قره باغ، بر قریه های هزاره نشین نوآباد و زرک هجوم برده، حریم خانه های مردم بی گناه را شکسته، دست به انتقام و جنایت زده و یک هزاره را اختطاف کرده اند. علاوه بر این در مرکز ولسوالی، پشتونها، هزاره ها را مورد ضرب و شتم قرارداده و شیشۀ دکانهای شان را شکسته و راه عبور و مرور مناطق هزاره نشین را بسته اند.

از آن طرف، مردم هزاره نیز آمادگی برای مقابله گرفته و آتش یک جنگ تمام عیار قومی در قره باغ در حال شعله ور شدن است!

مسئولان امنیتی کشور و سران هزاره در دستگاه اختیار و اقتدار کشور، اگر به زودی وارد ماجرا نشوند و قضیه را از ریشه حل نکنند، جبهۀ دیگری از تنش و کشمکش خونبار قومی در قره باغ با تحریک والی غزنی و حمایت یک جانبه از پشتونها، ایجاد خواهد شد و در شرایط موجود، زمینه مداخلۀ بیگانگان برای شعله ور کردن جنگ قومی در ولایت غزنی، فراهم خواهد گشت!

این در حالیست که تاکنون ۱۵ تن از مردم هزارۀ قره باغ در پیوند به این قضیه، توسط پشتونهای شیرآباد در پوشش طالبان، کشته شده بیش از ۱۰ تن از مردم هزاره از بهار تاکنون در گروگان مردم شیرآباد است و هیج اطلاعی از سرنوشت شان نیست.

مردم هزاره قره باغ، از بهار تاکنون، برای حل قضیه، بارها با والی غزنی تماس گرفته و نشست کرده اند؛ اما والی غزنی، به جای حل ملی و مسالمت آمیز قضیه، رسما از پشتونها حمایت کرده و با سوء استفاده از سمت دولتی خویش؛ هزاره هارا دزد و اغتشاشگر خوانده و تهدید کرده که به سارنوالی معرفی شان میکند!

نگارنده: محمد عزیزی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *