• انتشار: ۲۷ عقرب ۱۳۹۶
  • ساعت: ۳:۳۰ ب.ظ
  • سرویس: شبکه های اجتماعی
  • کدخبر: 9787
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=9787

جنگ تریاک و مواد مخدر/تأملات به هنگام

رادیکالیزم دینی در برابر جلوه های تهاجمی ی فرهنگ غربی،-فرهنگ بیگانه. در این میدان نبرد، کم یا زیاد، آدم ها وجنگ جویانی از گروه های مختلف قومی حضور دارند. از بدخشان تا نیمروز.

جنگ کنونی افغانستان را اگر به صورت یک “متن”مدنظر بگیریم مولفه های آن گوناگون اند.

۱- رادیکالیزم دینی در برابر جلوه های تهاجمی ی فرهنگ غربی،-فرهنگ بیگانه. در این میدان نبرد، کم یا زیاد، آدم ها وجنگ جویانی از گروه های مختلف قومی حضور دارند. از بدخشان تا نیمروز.

۲- جنگ تریاک و مواد مخدر. تولید کننده گان و قاچاقچیان متعلق به اقوام مختلف افغانستان اند. کم یا زیاد.

۳- جنگ طبقاتی. جنگ میان فقر و ثروت. استثمار شونده گان و استثمار کننده گان.

۴- جنگ نیابتی قدرت های بزرگ بر سر منافع.

۵- جنگ.هویتی-فرهنگی. این جنگ کاملا قومی است. شوونیست های پشتون می خواهند با حذف هویت وحذف یا تضعیف کامل هویت و زبان اقوام دیگر سلطه ی فرهنگی و در نهایت سلطه ی سیاسی خود را به عنوان قوم حاکم کامل بسازند. در این میدان نبرد اکثریت قاطع و قریب به اتفاق پشتون ها در یک سنگر قرار دارند.با هر سمت وسو، تقسیمات قبیله ای و اندیشه و ایدیولوژی ای.

به بیان جامعه شناسان ای مانند مالشوویچ بی عدالتی فرهنگی در عمل کنش گران اجتماعی و سیاسی اگر نتواند در متنی از یک ساختار عادلانه به صورت دموکراتیک و اقناعی حل گردد و پاسخ پیدا کند به نبرد خونین سیاسی تبدیل می شود. و می تواند بسیاری از مولفه های جنگ را تحت تاثیر قرار بدهد.

حکمتیار در چادر لویه جرگه گفت: جنگ افغانستان جنگ میان اقوام است به خصوص جنگ میان دو قوم است. اگر مبتنی بر نظریه های جامعه شناسی و سیاست شناسی نبرد فرهنگ ها را به عنوان یک مولفه بپذیریم، که مصداق عینی آنرا در افغانستان هم اکنون شاهد هستیم و در شورای ملی هم میبینیم،(بحث تذکره و زبان)حکمتیار حرف بسیار درستی گفته است. آری! در این آوردگاه(میدان مبارزات هویتی) جنگ کاملا قومی است.

مبانی معرفت شناسی جنگ قومی و مسآله ملی را، چنان که وعده داده ام در همین صفحه یا جای دیگر خواهم نوشت.

آن چه نوشته ام طرح مساله است.

لطیف پدرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *