• انتشار: ۹ عقرب ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱:۲۵ ب.ظ
  • سرویس: x تیتر یک
  • کدخبر: 9260
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=9260

جنگ افغانستان، جنگ مشروعیت است

رئیس حزب اسلامی شاخه ارغندیوال اعلام کرد که جنگ کنونی در افغانستان بر سر مشروعیت است هرچه دولت افغانستان تضعیف شود، مخالفان مسلح تقویت خواهند شد.

رئیس حزب اسلامی شاخه ارغندیوال اعلام کرد که جنگ کنونی در افغانستان بر سر مشروعیت است هرچه دولت افغانستان تضعیف شود، مخالفان مسلح تقویت خواهند شد.

عبدالهادی ارغندیوال رئیس حزب اسلامی شاخه ارغندیوال در یک کنفرانس خبری گفت: جنگ کنونی افغانستان میان دولت و مخالفان مسلح بر سر مشروعیت است. هرچه محبوبیت و مشروعیت دولت افزایش یابد مخالفان تضعیف خواهند شد و متقابلا نیز با کاهش مشروعیت دولت، مخالفان نیز تقویت خواهند شد.

وی با اشاره به انتخابات پارلمانی افغانستان گفت: هر نوع اقدامی که از برگزاری انتخابات در زمان تعیین شده آن در سال آینده جلوگیری کند مشروعیت نظام را از بین خواهد برد.

وزیر اقتصاد سابق افغانستان اظهار داشت: برای برگزاری انتخابات آتی بصورت شفاف، باید به تاسی از دموکراسی‌های باسابقه، شورای نظارتی از احزاب قوی افغانستان بر روند انتخابات نظارت داشته باشد و توضیح داد که احزاب قوی می‌توان به آن دسته احزابی اتلاق شود که دستکم ۵ نماینده در پارلمان کنونی داشته باشند.

وی در ادامه گفت: احزاب کوچک‌تر نیز می‌توانند با ایجاد ائتلاف در این شورای نظارتی حضور داشته باشند.

ارغندیوال همچنین پیشنهاد داد: می‌توان انتخابات را به صورت ۵۰ درصد از طریق احزاب و ۵۰ درصد باقی مانده نیز بطور مستقل برگزار کرد.

وی در ادامه نیز با تاکید بر نقش احزاب در انتخابات پارلمانی افغانستان گفت: این عادلانه‌ترین راه است، زیرا رای‌ها باطل نخواهند شد و نسل جدید افغانستان نیز که هزینه شرکت در رقابت‌ها را ندارند و یا «جنگ سالار و یا پسر جنگ‌سالار» نیستند نیز شانس حضور در انتخابات را پیدا خواهند کرد.

ارغندیوال افزود که در شرایط فعلی برگزاری انتخابات تنها کسانی موفق به حضور در پارلمان خواهند شد که صاحب مکان، سرمایه و جایگاه هستند و این افراد شاید در نهایت بتوانند از ۲ درصد مردم افغانستان نمایندگی کنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *