• انتشار: ۲۱ سرطان ۱۳۹۶
  • ساعت: ۷:۰۵ ق.ظ
  • سرویس: تیتر 2
  • کدخبر: 5187
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=5187

جنرال دوستم با اجازه‌ی دادستان کل به ترکیه رفته است

اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان در پیوند به سفر معاون اولش به ترکیه، گفت که جنرال دوستم به اجازه‌ی دادستان کل کشور به ترکیه سفر کرده است.

اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان در پیوند به سفر معاون اولش به ترکیه، گفت که جنرال دوستم به اجازه‌ی دادستان کل کشور به ترکیه سفر کرده است.

آقای غنی گفت که موضوع عبدالرشید دوستم، معاون نخست ریاست جمهوری یک موضوع قضایی است، مربوط به نهادهای عدلی و قضایی می‌شود و حکومت در این مورد “بی‌طرف” است.

احمد ایشچی، والی پیشین جوزجان و از مخالفان سیاسی جنرال دوستم ماه‌ها پیش مدعی شد که آقای دوستم و نه محافظش او را اذیت جنسی کرده‌اند. این قضیه اکنون تحت بررسی ارگان‌های عدلی و قضایی کشور قرار دارد.

اخیرن آقای دوستم “برای معالجه” به ترکیه سفر کرد و رییس جمهور گفت که نظر به قانون دادستان کل به آقای دوستم اجازه داده است که برای درمان به خارج از کشور سفر کند.

رییس جمهور در پاسخ به اینکه چرا گفت‌وگوهایش با عطا محمد نور والی بلخ قطع شده است، گفت: “آقای نور یک سیاستمدار مطرح است و امیدوار هستم که به صفت یک سیاستمدار مطرح رفتار کند.”

این را هم بخوانید:  میخائیل گورباچف: آمریکا قصد دارد قدرت و ارادۀ خود را بر جهان دیکته کند

آقای غنی با اشاره به ایتلاف‌های اخیر سیاسی در کشور گفت که هر کسی که پیشنهاد اصلاحات دارد، ” دا گز، دا میدان” بیایید یک پروژه‌ی ۵۰۰میلیون دالری را تطبیق کنید؛ “با یک پیشنهاد واضح بیایید که دو ولایت افغانستان را چگونه تغییر می‌دهید”.

رییس جمهور غنی گفت که سفرش به کشورهای تاجیکستان، ترکمنستان و قزاقستان به هدف رابطه‌ی اقتصادی وموضوع برق در آن یک از مبحث‌های عمده بود.

او توضیح داد که در قدم نخست ولایت‌های شمالی، شمال غربی و غربی از نتیجه‌ی سفرش به سه کشور یادشده، متاثر می‌شود.

آقای غنی گفت که در حاشیه‌ی نشست کاسا ۱۰۰۰ در تاجیکستان، با نواز شریف نخست وزیر پاکستان در مورد موضوع‌های سیاسی اخیر گفت‌وگو کرده است.

رییس جمهوری همچنین افزود که هنوز با پاکستان به توافقی نرسیده است.

در پیوند به فشار‌های اقتصادی پاکستان بر افغانستان گفت: “افغانستان از نگاه فشار اقتصادی تحت تاثیر نیست.”

به گفته‌ی آقای غنی، پاکستان برای وصل شدن به آسیای میانه به افغانستان نیاز دارد.

این را هم بخوانید:  اسماعیل خان : گل محمد پهلوان از فرماندهان جنرال دوستوم مرا دست بسته به طالبان تسلیم کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *