• انتشار: ۱۸ سنبله ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱:۵۴ ب.ظ
  • سرویس: x تیتر دو
  • کدخبر: 7606
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=7606

جنرال دوستم: ائتلاف نجات تا تامین عدالت استوار خواهد ماند

جنرال دوستم معاون اول ریاست جمهوری طی پیامی به مناسبت سالگرد شهادت احمد شاه مسعود بر استحکام و ادامه کار ائتلاف نجات افغانستان تاکید کرده است.

جنرال دوستم معاون اول ریاست جمهوری طی پیامی به مناسبت سالگرد شهادت احمد شاه مسعود بر استحکام و ادامه کار ائتلاف نجات افغانستان تاکید کرده است.

آقای دوستم در این پیام، احمدشاه مسعود را شخصیت مبارز و درست اندیش کشور دانسته و گفته است او در راه نجات مردم و وطن به شهادت رسید.

در پیام به نقل از جنرال آمده: “من که با او (احمدشاه مسعود) افتخار آشنایی و همراهی داشته ام، بیاد دارم که او چگونه در روز های دشوار وضعیت را تحلیل و تجزیه می‌کرد و بر مبنای واقعیت های اجتماعی و جغرافیایی در کشور تصمیم می‌گرفت. او مرد با تقوا و درست کار و دور اندیشی بود که با بیگانه ستیزی هایش برای مردم ما همیشه مانند یک الگو خواهد ماند”.

آقای دوستم از تمامی کسانی که در سالروز شهادت شخصیت‌های کشور اشتراک می کنند خواسته، به خاطر اهداف شهدا که “عبارت از آوردن صلح و افغانستان مستقل و با ثبات بود، یک پارچه و متحد شوند؛ نه این که در هر کله یک خیال باشد”.

معاون اول ریاست جمهوری در این پیام خود به ایجاد ایتلاف نجات نیز اشاره کرده و گفته است که این ایتلاف تا تامین عدالت در کشور استوار خواهد ماند.

آقای دوستم افزوده، ایتلاف نجات با درک از شرایط کنونی کشور ایجاد شده است.

به گفته او، بعضی از تحلیل گران سیاسی و شخصیت‌های کشور فهمیده و یا نافهمیده در باره تداوم و تشکیل ایتلاف بیانات منفی دارند که این گونه ایتلاف‌ها در گذشته ها نیز تشکیل شده و دیری نگذشته که از هم پاشیده اند. جواب این است: کسانی که بنیان‌گذار و اساس گذار این ائتلاف اند، شرایط و سیاست های جاری کشور را کاملاً درک کرده اند.

معاون اول ریاست جمهوری در این پیام گفته: “دوستان خارجی و داخلی از من می‌پرسند تو به حیث معاون اول رئیس جمهور، صلاح الدین ربانی به صفت وزیر خارجه و استاد محقق به صفت معاون ریاست اجرائیه و استاد عطامحمد نور به صفت والی ولایت بلخ در داخل نظام هستید، چه ضرورت بود که این ائتلاف را ساختید؟ من می گویم باید چه می‎کردیم، آیا به حاشیه می‌رفتیم؟ از ملت و مردم خود دور می‌شدیم و یا درکنار شان می‌ماندیم؟”.

جنرال تاکید کرده است که سران ایتلاف خواهان عدالت اجتماعی و مشارکت سیاسی در نظام هستند و نمی‌خواهند به پای این نظام تیشه بزنند؛ زیرا این نظام را خود آنان ساخته اند.

آقای دوستم افزوده، کسانی که سیاست‌های ناکام گذشته و انحصار قدرت در بین چند نفر را پیشه خود ساخته‌اند، توصیه می‌کنم که دست از این کار بردارند.

او تصریح کرده است: “جناب رئیس صاحب جمهور هم باید به عوض گوش فرا دادن به حرف‌های سه چهار نفر، به صدای سی و پنچ میلیون شهروند این کشور، نماینده‌های ملت در پارلمان ومعاونینش که زحمت کشیدند، عرق ریختند و جان‌های شیرین خود را بخاطرساختن حکومت فعلی در مخاطره انداختند، گوش فرا دهد و اعتماد کند”.

جنرال دوستم معاون اول ریاست جمهوری هم اکنون در ترکیه به سر می‌برد و در این پیام اش گفته که بزودی به کشور برخواهد گشت وگرنه پسرش باتور دوستم به نمایندگی از وی، همراه با سایر سران، ایتلاف نجات را رهبری خواهند کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *