• انتشار: ۲۹ عقرب ۱۳۹۶
  • ساعت: ۹:۰۱ ق.ظ
  • سرویس: تیتر 2
  • کدخبر: 9835
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=9835

جنایات جنگی سازمان سیا در افغانستان

بررسی‌ها نشان می‌دهد نیرو‌های نظامی امریکایی و عوامل سیا در افغانستان مرتکب جنایات جنگی، شکنجه و بدرفتاری با افراد شده‌اند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد نیرو‌های نظامی امریکایی و عوامل سیا در افغانستان مرتکب جنایات جنگی، شکنجه و بدرفتاری با افراد شده‌اند.

دادستان ارشد دیوان کیفری بین المللی بر اساس نتیجه تحقیقات اولیه خود اعلام کرد مبنای منطقی برای این باور وجود دارد که نیرو‌های نظامی امریکایی مستقر در افغانستان و نیز سیا در تاسیسات مخفی خود در این کشور، به ویژه از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۴، مرتکب جنایات جنگی شکنجه و بدرفتاری با افراد شدند، و این جرائم در برخی موارد تا سال ۲۰۱۴ نیز ادامه یافته است.

دادستان ارشد دیوان کیفری بین المللی سوم نوامبر در اطلاعیه‌ای به «اتاق پیش از محاکمه» این دیوان اعلام کرد: «مبنای منطقی برای باور ارتکاب جرائم و جنایات جنگی علیه بشریت در درگیری مسلحانه در افغانستان وجود دارد.»

فاتو بنسودا، دادستان ارشد دیوان کیفری بین المللی در اقدامی که سولومون ساکو، رئیس عفو بین المللی آن را «لحظه‌ای تعیین کننده در دیوان کیفری بین المللی» توصیف کرد، خواستار اجازه این دیوان برای شروع تحقیقی شد که بر سران سیا و سران نظامی امریکا و نیز طالبان و مقامات افغان متمرکز خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *