• انتشار: ۱۴ حمل ۱۳۹۷
  • ساعت: ۳:۳۴ ب.ظ
  • سرویس: سیاسی
  • کدخبر: 15287
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=15287

جمعیت “افغانستان” ۲۹.۹ میلیون نفر تخمین زده شد

اداره آمار کشور اعلام کرد جمعیت افغانستان ۲۹.۹ میلیون نفر تخمین زده شده است.

 اداره‌ آمار در گزارشی اعلام کرد بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۶، میزان جمعیت افغانستان ۲۹٫۹ میلیون نفر تخمین زده شده است.

از این میان حدود ۱۵٫۲ میلیون تن آن را مردان و حـدود ۱۴٫۵ میلیون آن را زنان تشکیل می‌دهد.

همچنین بر اساس سرشماری ۱۳۵۸، جمعیت کوچی‌ها ۱٫۵ میلیون تن تخمین شده است که شامل سرشماری ولایت‌ها نمی‌شود.

در حالی که در اوایل سال ۱۳۸۳ (۲۰۰۴میلادی) برنامه ملی چند محوری در افغانستان صورت گرفت که نتایج آن بعد از تحلیل و ارزیابی نشان می‌دهد که جمعیت کوچی‌ها ۱٫۴۶ میلیون نفر می‌باشد.

سرشماری در افغانستان بعد از سال ۱۳۵۸ به علت درگیری‌ها و وضعیت نامناسب تاکنون صورت نگرفته است.

اداره‌ آمار افغانستان می‌گوید این نشریه بر اساس ارقام فهرست خانوار سال‌های ۱۳۸۱-۱۳۸۴ و با استفاده از فورمول Pt = P0 ert تهیه شده اســت.

در این فورمول Pt = نفوس برآورد شده، P0 = نفوس سـال اساس، e = قاعده لوگاریتم طبیعی، r = میـزان رشد سالانه‌‌ جمعیت و t = فاصله زمانی را نشان می‌دهد.

این را هم بخوانید:  نماینده ویژه رئیس جمهور غنی به ایران سفر می کند

همچنین در سال ۱۳۹۶ از جمله ۲۸٫۲ مـــلیون نفر، جمعیت ساکن ۲۱٫۱ مـلیون نفر(۷۴٫۸ درصد) را جمعیت روستایی و ۷٫۱ میـلیون نفر(۲۵٫۲درصد) را جمعیت شهری تشکیل می‌دهد.

تخمین جمعیت در افغانستان تاکنون چندین بار توسط این اداره با استفاده از فرمول‌های مشخص صورت می‌گیرد، اما این تخمین تفاوت ثابتی را میان زنان و مردان نشان می‌دهد.

برای مثال در برآورد سال ۱۹۹۰ بر اساس برآورد این اداره سرشماری افغانستان را ۱۳٫۶ میلیون مردان و ۱۲٫۹ میلیون آن را زنان و در سال ۱۳۹۶ از این رقم ۱۵٫۲ میلیون تن آن مردان و حـدود ۱۴٫۵ مـیلیون نفر آن زنان هستند که این یک تفاوت ثابت ۰٫۷ درصد را میان زنان و مردان نشان می‌دهد.

این در حالی است که نزدیک به پنج سال پیش وزارت بهداشت عمومی افغانستان هشدار داده است که طی چند سال آینده، جمعیت افغانستان دو برابر خواهد شد و به این ترتیب افغانستان که از جمله فقیرترین کشورهای جهان است، وضعیت اقتصادی آن از بدتر خواهد شد.

این را هم بخوانید:  زاخیلوال: اگر حکومت مؤقت صلح می آورد من از آن حمایت میکنم

مسئولان بهداشتی افغانستان می‌گویند یکی از بزرگترین عوامل افزایش جمعیت این است که بیشتر خانواده‌ها فاصله‌ زمانی میان ولادت‌ها را در نظر نمی‌گیرند، با وجود داشتن یک طفل شیرخوار طفل دیگری به دنیا می‌آورند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *