• انتشار: ۱۴ حوت ۱۳۹۶
  • ساعت: ۴:۴۳ ب.ظ
  • سرویس: x تیتر دو
  • کدخبر: 13465
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=13465
رئیس کمیسیون مستقل انتخابات:

جلو تقلب در انتخابات آینده را می گیریم

گلاجان عبدالبدیع صیاد، رییس کمیسیون مستقیل انتخابات می‌گوید، کمیسیون مستقل انتخابات برای برگزاری یک انتخابات شفاف متعهد است. آقای صیاد نقش علما و روحانیون را برای آگاهی و هم‌چنان برگزاری انتخابات شفاف خیلی مهم می‌داند و می‌گوید:” علما نقش بیسیار مهم در برگزاری انتخابات آزاد دارند.”

آقای صیاد تاکید می‌کند که کمیسیون مستقل انتخابات جلو هرگونه تقلب را در انتخابات پیش رو خواهد گرفت و مراکز خیالی رای دهی را نیز از بین می‌برد.
در همین حال عبدالرفیع بیدار کمیشنر کمیسیون مستقل انتخابات نیز بر برگزاری شفاف انتخابات تاکید دارد و می‌گوید همه باید برای یک انتخابات آزاد و شفاف همکار کمیسیون مستقل انتخابات باشد.
او می‌گوید، پروسه انتخابات یک پروسه فراگیر و پیچیده است، که تنها کمیسیون انتخابات نمی‌تواند این مسوولیت سنگین را به اتمام برساند.
این کمیشنر کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید نهادهای امنیتی باید امنیت کاندیدان انتخاباتی، رای دهندگان، ناظرین انتخاباتی، کارکنان روز انتخابات، اعضای رسانه‌ها، احزاب سیاسی، مراکز رای دهی و مراکز شمارش رای دهی را در روز انتخابات تأمین کند تا بتوانیم یک انتخابات شفاف برگزار کنیم.

آقای بیدار می‌گوید زورمندان و ارگان‌های امنیتی باید خودشان را متقاعد کنند که از تقلب و دست کاری در انتخابات آینده جلوگیری شود. او نیز از علما می‌خواهد در این روند کمیسیون انتخابات را کمک کنند زیرا نقش علما در انتخابات خیلی مهم و موثر است.

در کنار این، کمیسیون مستقل انتخابات نقش و حضور زنان را در انتخابات و روند برگزاری انتخابات خیلی موثر می‌داند و تأکید دارند که مشارک زنان در تمام بخش‌های انتخابات می‌تواند بسیار مهم باشد.
کمیسیون مستقل انتخابات در حالی روی برگزار کردن انتخابات شفاف تأکید دارد که این کمیسیون از سوی گروه های مختلف سیاسی متهم به ناتوانی در برگزاری انتخابات است.

بیشتر احزاب سیاسی نسبت به انتخابات آینده بی باور است و تأکید دارند که کمیسیون انتخابات با اعضای کنونی اش در امر برگزاری انتخابات ناتوان است و سال آینده نیز با توجه به ناامنی گسترده انتخابات شفاف برگزار نخواهد شد.

از سوی حکومت افغانستان نیز متهم به دخالت در امور انتخابات است و گمانه زنی‌ها و نگرانی ها از این بیشتر است که احتمالن حکومت نمی خواهد انتخابات در سال آینده برگزار گردد.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *