• انتشار: ۱۲ حمل ۱۳۹۷
  • ساعت: ۴:۴۷ ب.ظ
  • سرویس: سیاسی
  • کدخبر: 15137
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=15137
سخنگوی شورای عالی صلح:

جدول زمانبدی خروج نیروهای خارجی از افغانستان در صورتیکه طالبان صلح کنند ساخته می شود

شورای عالی صلح می‏گوید، اگر طالبان تفاهم‌نامه صلح را با حکومت امضا کنند، حکومت جدول زمان‏بندی خروج نیروهای خارجی را از افغانستان آماده خواهد ساخت.

سخنگوی شورای عالی صلح می‏گوید که حکومت افغانستان در گفت‌وگو با طالبان هیچ پیش شرطی تعیین نکرده است و نباید طالبان نیز در این مورد پیش شرطی تعیین کنند.

سید احسان طاهری در این‌باره به طلوع نیوز گفته است: “این کار روشن است که هیچ کسی نمی‏خواهد که امنیت را خارجیان تأمین کند؛ هنگامی‎که صلح به میان آید و طالبان همه خواسته‏های‎شان را روی میز گفت‌وگوها مطرح کنند، بدون شک جدول زمان‌بندی خروج نیروهای خارجی هم ساخته خواهد شد”.

تا کنون طالبان پاسخ مشخصی به درخواست صلح حکومت افغانستان نداده‌اند.

گزارش‌ها حالی از آن است که طرح صلح اشرف‌غنی سبب به میان آمدن گفت‌وگوها و مباحثاتی در میان رده‌های مختلف گروه طالبان شده و هنوز این گروه به یک نتیجه و جمع‌بندی مشخص نرسیده‌ است.

این در حالی است که عبدالله عبدالله، رییس اجراییه می‏گوید که صلح از خواسته‌های اصلی حکومت و شهروندان کشور است و باید این مهم تأمین شود: “مردم افغانستان ثابت ساخته‌اند که خواهان صلح در میان خودشان و همه گروه‌های درگیر در کشور اند”.

این را هم بخوانید:  ارگ ریاست جمهوری به اظهارات دین محمد جرأت و یونس قانونی واکنش نشان داد

با آن‏که تاکنون حکومت افغانستان پیشنهادهای بی‌پیشینه‌یی را برای رسیدن به صلح با طالبان مطرح کرده، اما معاون مجلس نمایند‏گان رد این پیشنهادها را به معنای مخالفت طالبان با صلح می‌داند.

امیرخان یار می‎گوید: “این یک فرصت خوب است. طالبان هم باید بیایند و به فراخوان صلح پاسخ دهند؛ زیرا این به سود همه است و باید آنان ثابت کنند که صلح می‎خواهند”.

از سویی هم، شماری از آگاهان می‎گویند که طالبان باید استقلالیت‌شان در این روند، نشان بدهند.

خواجه جاوید صدیقی، استاد دانشگاه در این‌باره می‏گوید: “شکی در این نیست که طالبان برای روی آوردن به صلح آن‌گونه هم استقلالیت ندارند و باید حکومت با برخی کشورها هم طوری به تفاهم برسد که یک برنامه کامل فراهم سازد تا همه سودشان را در آن ببینند”.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *