• انتشار: ۱۶ عقرب ۱۳۹۶
  • ساعت: ۹:۱۳ ق.ظ
  • سرویس: تیتر 2
  • کدخبر: 9459
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=9459

جامعۀ جهانی هنوز هم حاضر نشده است تا هزینه برقی سازی انتخابات را بپردازد

کمیسیون مستقل انتخابات می گوید با آنکه جامعۀ جهانی تعهد سپرده بود که برای برگزاری انتخابات افغانستان به گونۀ برقی، کمک می کند؛ اما تا کنون از سرنوشت این کمک ها خبری نیست.

کمیسیون مستقل انتخابات می گوید  با آنکه جامعۀ جهانی تعهد سپرده بود که برای برگزاری انتخابات افغانستان به گونۀ برقی، کمک می کند؛ اما تا کنون از سرنوشت این کمک ها خبری نیست.

مسؤولان کمیسیون مستقل انتخابات می گویند که جامعۀ جهانی حاضر نیست وسایل و تجهیزاتی را که این کمیسیون برای برگزاری انتخابات به گونۀ برقی نیاز دارد، خریداری نماید.

آنان تأکید دارند که از این رو نتوانسته اند فهرست نام های رأی دهنده گان را تا کنون تهیه کنند.

به نقل از طلوع، عبدالبدیع صیاد، دبیر کمیسیون مستقل انتخابات در این باره گفت: «ما تقسیم اوقات انتخابات را به حکومت و کمک کننده ها فرستادیم تا هنوز همکاری که ملموس باشد از آنان ندیدیم. ما گفتیم که ما به این وسایل و ابزار ضرورت داریم که خریداری شوند، دولت توان خرید این وسایل را ندارد، اینان که وعده کرده بودند اما گفتند که ما نمی توانیم این ابزار را خریداری کنیم، ما تنها در بخش های آموزشی کمک خواهیم کرد. خواهش ما این است که ابزار را برای مان بخرند تا ما فهرست را تهیه نماییم.»

نهادهای ناظر بر روند انتخابات، بی باوری های کشورهای کمک کننده را به اعضای کمیسیون مستقل انتخابات و رهبران حکومت وحدت ملی برای برگزاری انتخابات، از علت های بی پروایی کشورهای کمک کننده به انتخابات افغانستان می دانند.

نعیم ایوب زاده، رییس بنیاد انتخابات شفاف افغانستان اظهار داشت: «کمیسیون باید برنامه های خود را فهرست کند و به گونۀ کتبی به جامعۀ جهانی بفرستد تا زمانی که کمیسیون کتبی به آن ها خواست های خود را مطرح نکند و توانایی های خود را افزایش ندهد، جامعه جهانی کمک نمی کنند.»

کمیسیون مستقل انتخابات در حال بررسی گزینه هایی است که بتواند انتخابات را با استفاده از برگه های رأی دهی برگزار کند. این کمیسیون می گوید که قرار است فهرست نام های رأی دهنده گان را به گونۀ قلمی تهیه نمایند- کاری که از دید نهادهای ناظر، یک سال زمان را در بر خواهد گرفت.

جان داد سپین غر، رییس بنیاد اکسین بیان داشت: «اینان تا کنون نمی دانند که ثبت نام رأی دهنده گان را به کدام روش انجام بدهند، اگر اینها مستقل می بودند، توانایی های مسلکی می داشتند، می توانستند از طریق سیستم کاغذی کار کنند و این مردم را بی باور تر ساخته.»

در حالی که قرار است انتخابات شورای ملی و شوراهای ولسوالی ها به روز شانزدهم ماه سرطان سال آینده برگزار گردد، اما نهادهای ناظر، اعضای کمیسیون مستقل انتخابات را به ناتوانی در برگزاری این انتخابات متهم می کنند و می گویند که برگزاری این انتخابات در تاریخ مشخص شده امکان ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *