• انتشار: ۱۴ اسد ۱۳۹۷
  • ساعت: ۳:۲۸ ب.ظ
  • سرویس: توره های فیس بوکی
  • کدخبر: 19610
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=19610

“توسعه” و «توتاپ» از مسیر بامیان

اگر توتاپ از بامیان بگذرد، برق بامیان را روشنایی می‌بخشد و سبب می‌شود تا یکی از بزرگ‌ترین معادن دنیا یعنی معدن حاجیگگ که ۱۶ کیلومتر طول و ۵۵۰ متر عمق دارد فعال شود و سالانه بالاتر از سیصد میلیون دالر به خزانۀ حکومت وارد شود و زمینۀ اشتغال بیش از پنجاه هزار نفر ایجاد گردد.

اگر توتاپ از بامیان بگذرد، برق بامیان را روشنایی می‌بخشد و سبب می‌شود تا یکی از بزرگ‌ترین معادن دنیا یعنی معدن حاجیگگ که ۱۶ کیلومتر طول و ۵۵۰ متر عمق دارد فعال شود و سالانه بالاتر از سیصد میلیون دالر به خزانۀ حکومت وارد شود و زمینۀ اشتغال بیش از پنجاه هزار نفر ایجاد گردد.

– اگر توتاپ از بامیان بگذرد و برق باعث استخراج معدن حاجیگگ گردد، ذخایر استخراج شده از این معدن به بیش از دو هزار و هفتاد میلیون تُن میرسد و این موضوع بزرگترین دستاورد اقتصادی افغانستان در طول تاریخ کشور خواهد بود.

– اگر توتاپ از بامیان بگذرد، فابریکۀ ذوب آهن در سطح افغانستان فعال میشود چون بیش از یک اعشاریه هشت میلیارد تُن آهن از این ولایت برای ذوب آماده میکردد و دهها هزار نفر در کارخانۀ ذوب آهن در چند ولایت همجوار مصروف وظیفه میشوند.

– اگر توتاپ از بامیان بگذرد، کنسرسیوم کمپنى هاى هندی (SAIL/ AFISCO) براى استخراج سه بلاک معدن در بامیان که در قراردادی کشورها در سال ۱۳۹۰ برنده شده است فعالیت استخراج خود را آغاز مینماید و بازار اقتصادی پاکستان را با رکود حتمی مواجه میسازد و از سوی دیگر نقش هند بعنوان رقیب سیاسی پاکستان را در ولایت بامیان و انکشاف اقتصادی افغانستان برجسته تر و عمیق تر میسازد.

– اگر توتاپ از بامیان بگذرد، “معدن آهن سیاه دره” در ولسوالی یکاولنگ فعال میشود و بالاتر از ۵۰۰ تُن ذخایر آهن استخراج میکند.

– اگر توتاپ از بامیان بگذرد، معادن زغال سنگ کهمرد، درۀ شکاری و دهها معادن زغال سنگ دیگر آغاز به کار میکنند و عملا جلو استخراج غیر قانونی گرفته میشود.

– اگر توتاپ از بامیان بگذرد، کارخانه های سنگ های قیمتی عملا فعال میشود و سنگ های چون اکسری، گالز ، کوارس ، لعل پیازی و شاه مقصود بازار داغ و پر فروشی در سطح منطقه و خاورمیانه پیدا مینماید.

– اگر توتاپ از بامیان بگذرد، سنگ های تزئینی و صیقل دادۀ شده ای چون مرمر ،گرانیت ، رخام ، تناورتن از این ولایت استخراج میشود و بزرگترین بازارهای کشورهای مختلفِ صادرکنندۀ سنگ های نزئینی را با شکست و رکود روبرو میسازد.

– اگر توتاپ از بامیان بگذرد، صنعت توریستی و گردشگری بامیان فعال میشود، هزاران شغل ایجاد میشود، توسط برق اماکن تفریحی ایجاد میگردد و بر میزان جذب گردشگران خارجی در افغانستان افزایش قابل ملاحضه ای بوجود می اید.

– اگر توتاپ از بامیان بگذرد، بیشرین روشنایی باعث توجه میلیون ها تن از بوداییان جهان به سوی بُت های بامیان میگردد و صدها هزار تن از مردم دنیا برای دیدن اماکن تاریخی و باستانی بامیان به افغانستان سرازیر میشوند و بیشترین عایدات حاصله از این روند گردشگری سبب رشد، آبادانی و شکوفایی این ولایت میگردد و بامیان به یکی از شهرهای زیبا، مدرن و با تمام امکانات تفریحی مجهز میگردد؛ همچنان بند امیر، جزیرۀ بند غلامان، بت های بودا، شهر غلغله، منطقۀ تاریخی شیبر رونق دیگری مییابد.

– و اگر توتاپ از بامیان بگذرد منافع برخی از کشورها از نگاه اقتصادی و ژئوپولوتیکی و سیاسی به مخاطرۀ جدی مواجه میشود و طبیعتا این کشورها از طریق عوامل خویش در افغانستان میکوشند تا توتاپ از بامیان نگذرد.

نگارنده: مهدی ثاقب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *