• انتشار: ۱۹ سنبله ۱۳۹۷
  • ساعت: ۳:۰۹ ب.ظ
  • سرویس: تیتر 2
  • کدخبر: 20575
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=20575

تلفات خبرنگاران به‌طور بی‌سابقه افزایش یافته است

دفتر (نی) حمایت کننده‌ی رسانه‌های آزاد افغانستان، ضمن ابراز نگرانی در مورد افزایش بی‌سابقه تلفات خبرنگاران طی چهار سال حکومت وحدت ملی، آن را وحشت‌ناک عنوان کرد.

دفتر (نی) حمایت کننده‌ی رسانه‌های آزاد افغانستان، ضمن ابراز نگرانی در مورد افزایش بی‌سابقه تلفات خبرنگاران طی چهار سال حکومت وحدت ملی، آن را وحشت‌ناک عنوان کرد.

عبدالمجیب خلوتگر رییس دفتر نی امروز (۱۹ سنبله) در یک نشست خبری، گفت: از سال ۲۰۱۵ الی ۲۰۱۸ میلادی، ۵۳ خبرنگار و کارمند رسانه‌ای جان باختند، این در حالی است که از سال ۲۰۰۱ الی ۲۰۱۴ میلادی، ۴۲ خبرنگار و کارمند رسانه‌ای کشته شده است.

او گفت: «این آمار نشان می‌دهد که به طور میانگین در حکومت وحدت ملی هر سال ۱۳ خبرنگار کشته شده است؛ در حالی که در ۱۴ سال قبل از حکومت وحدت ملی به طور میانگین هر سال ۳ خبرنگار کشته شده اند؛ طوریکه از مجموع ۹۵ خبرنگار کشته شده داخلی و خارجی، ۴۴ درصد آن در ۱۲ سال حکومت آقای کرزی و ۵۶ درصد آن در چهار سال حکومت وحدت ملی به ثبت رسیده است».

آقای خلوتگر می‌گوید که این آمار نشان دهنده افزایش چهار برابری تلفات خبرنگاران در چهار سال اخیر است و از سویی هم عمق فاجعه در حکومت وحدت ملی را به نمایش می‌گذارد.

او افزود: حمله تروریستی دهم ثور در شش درک کابل که در آن ۹ خبرنگار و کارمند رسانه‌یی کشته شدند و هم‌چنان حمله تروریستی بر باشگاه پهلوانی میوند در غرب کابل که منجر به کشته شدن دو کارمند رسانه‌یی شد، بیان‌گر این است که خبرنگاران عمداً هدف قرار می‌گیرند.

رییس دفتر نی علاوه کرد‌: «تصاویر ثبت شده از حمله تروریستی چهارشنبه سیاه و هم‌چنان نتیجه کالبدشکافی نشان می‌دهد که کشتار خبرنگاران در این انفجار تصادفی نبوده است؛ زیرا اجساد به حدی متلاشی شده بودند که نشان می‌داد عمداً مورد هدف قرار گرفته اند».

او اظهار داشت: «انفجار دوم در چهارشنبه سیاه که خبرنگاران را هدف قرارداد، با تفاوت بیشتر از ۴۵ دقیقه از انفجار اول صورت گرفت و این نشان می‌دهد که این انفجار ناشی از بم ساعتی نبوده؛ بلکه بم کنترلی بوده، با توجه به این که دستگاه جمر بر موتر نصب شده بود، واقعا تروریستان این‌قدر فرصت داشتند که جمر را بردارند و نیروهای امنیتی متوجه نشدند؟».

آقای خلوتگر با بیان این‌که حکومت تلاش دارد تا پوشش زنده از حملات تروریستی را متوقف کند،‌ گفت: بر اساس ماده ۵۰ قانون اساسی افغانستان، حق دسترسی به اطلاعات که شامل پوشش زنده هم می‌شود، حق مردم افغانستان است، هیچ کس نمی‌تواند به هیچ بهانه‌ای این حق را از مردم بگیرد. او ادامه داد: تامین امنیت شهروندان، به ویژه خبرنگاران از وظایف عمده‌ حکومت است.

رییس دفتر نی می گوید: «اگر حکومت توانایی تامین امنیت خبرنگاران در جریان پوشش زنده رویدادهای تروریستی را ندارد، باید اجازه بدهد که این رویداد ها با پهباد پوشش داده شوند؛ در غیر آن باید نیروی ویژۀ‌ای را در جریان رویدادهای تروریستی موظف به تامین امنیت خبرنگاران نماید».

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *