• انتشار: ۲ دلو ۱۳۹۵
  • ساعت: ۹:۴۶ ق.ظ
  • سرویس: سیاسی
  • کدخبر: 463
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=463

تغییر نظام از ریاستی به پارلمانی، یکی از رویاهای داکتر عبدالله!

مجیب الرحمان رحیمی سخنگوی رئیس اجرایی اعلام کرد که عبدالله عبدالله به تعدیل قانون اساسی و غیر متمرکزسازی قدرت پایبند است.

سخنگوی عبدالله عبدالله اعلام کرد که تغییر نظام کشور از ریاستی به پارلمانی و غیرمتمرکز سازی قدرت از اهداف اصلی ریاست اجرایی است.

مجیب الرحمان رحیمی سخنگوی رئیس اجرایی اعلام کرد که عبدالله عبدالله به تعدیل قانون اساسی و غیر متمرکزسازی قدرت پایبند است.

وی افزود که رئیس اجرایی برای تغییر نظام از ریاستی به پارلمانی با در نظرداشت منافع ملی و تحقق وعده‌هایش به مردم تلاش می‌کند.

رحیمی اظهارداشت که در حکومت‌های ائتلافی، فراز و نشیب‌هایی وجود دارد اما آنها برای تحقق تمام مواد توافقنامه تشکیل حکومت وحدت ملی تلاش می‌کنند.

سخنگوی عبدالله عبدالله تصریح کرد که اگر همکاری‌های کاملی وجود می‌داشت، مواد این توافقنامه ماهها قبل تحقق می‌یافت.

سلام وطندار نیز در این رابطه می‌نویسد که تیرگی روابط عبدالله و عطامحمد نور، رئیس اجرایی حزب «جمعیت اسلامی» نیز ناشی از عملکرد ریاست اجرایی بوده و به همین دلیل برای چانه زنی با ریاست جمهوری اقدام کرده است.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که «محمد یونس قانونی» رئیس سابق مجلس نمایندگان روز پنجشنبه در کابل گفت: نسخه اصلی قانون اساسی کشور نابود شده است.

این را هم بخوانید:  برگزاری جلسۀ امنیتی در ارگ ریاست جمهوری

به گفته وی، در جریان تصویب قانون اساسی، نظام سیاسی افغانستان مجموعه‌ای از ریاستی و پارلمانی تعریف شده بود.

قانونی اظهارداشت که بیش از ۱۵ سال تجربه نظام ریاستی نشان داده است که این الگو برای افغانستان کارایی ندارد و اکنون قوای سه گانه استقلال ندارند.

رئیس سابق مجلس نمایندگان خاطرنشان کرد که کشمکش‌‎ها بین نهاد قانون‎گذاری و قوه مجریه نیز ریشه در این نقض ساختاری نظام دارد.

وی در نشست خبری تاکید کرد: این که می‌گویند مشکل افغانستان ساختار نظام سیاسی نیست، توجیهی برای استقرار و بقای نظام ریاستی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *