• انتشار: ۲۴ دلو ۱۳۹۶
  • ساعت: ۲:۳۰ ب.ظ
  • سرویس: توره های فیس بوکی
  • کدخبر: 12167
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=12167

تظاهرات؛ زبان مدرن برای بیان مطالبات شهروندان یک کشور تلقی می‌شود!

افغانستان کشور است که جنگ، خشونت و سرکوب مردم وسیله و زبان بیانِ خواسته ها و مطالبات گروه های سیاسی و اجتماعی قرارداشته و دارد، حتی برخی گروه های اجتماعی و سیاسی سالها است که مردم و شهروندان افغانستان را ترور و سلاخی می کند و آنرا راه مشروع رسیدن به اهداف سیاسی خود تلقی می کنند.

افغانستان کشور است که جنگ، خشونت و سرکوب مردم وسیله و زبان بیانِ خواسته ها و مطالبات گروه های سیاسی و اجتماعی قرارداشته و دارد، حتی برخی گروه های اجتماعی و سیاسی سالها است که مردم و شهروندان افغانستان را ترور و سلاخی می کند و آنرا راه مشروع رسیدن به اهداف سیاسی خود تلقی می کنند. در چنین شرایطی تظاهرات مسالمت‌آمیز و حرکت های مدنی کمتر مورد توجه و علاقه مردم قرار می گیرد. در حالیکه تظاهرات و اعتراضات مدنی در تحکیم دموکراسی و عدالت اجتماعی نقش مهم و حیاتی دارد.

تظاهرات زبان مدرن است که مردم برای بیان مطالبات خود از ان استفاده می کند. در حالیکه جنگ و خشونت زبان عقب مانده در این راستا تعریف می شود.

اما متاسفانه دولت افغانستان نه تنها به این پدیده مدنی اعتقاد ندارد بلکه آنرا بارها سرکوب کرده است، در شرایط فعلی تظاهرات و رفتن بسوی سرک ها و اعتراض علیه کم کاری و فساد اداری دولت افغانستان چنان خطرناک و ریسک پذیر است که برابر با رفتن به صف مقدم جنگ تلقی می‌شود.

از این رو است که هموطنان خارج از کشور، که با دغدغه و نگرانی اوضاع افغانستان را تعقیب و به مطالبات عقب افتاده مردم اعتراض دارند ، بارها صدایی مردم افغانستان را بلند کرده و تظاهرات های مدنی را در شهر های بزرگ کشور های مدرن و دموکراتیک به راه انداختند.

جنبش روشنایی به عنوان یکی از مدنی ترین نهاد اجتماعی، پیشگام در راه اندازی تظاهرات و اعتراضات مدنی می باشد. بار های صدای خود را در شهرهای مختلف افغانستان به گوش مردم و دولت افغانستان رسانده است و بزودی هواداران این نهاد مدنی در شهر مونیخ آلمان علیه تبعیض، نابرابری و انکشاف نا متوازن در افغانستان تظاهرات می کنند.

مسلما این حرکت های مدنی الگوی خوب برای بیان مطالبات مردم افغانستان قرار خواهد گرفت که تا دست از جنگ و خشونت برداشته و خواست های خود را به زبان مدرن بیان نمایند.

تظاهرات وسیله ای است که مردم اعتراض خود را در قبال سیاست های غیر عادلانه و غیر انسانی دولت ها ابراز می دارند، در این صورت است که مردم حداقل وظیفه انسانی و همدردی خود را نسبت به کسانیکه در اثر سیاست های دولت ها آسیب می بینند، اعلام می دارند.

عزیز جعفری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *