• انتشار: ۱۴ سنبله ۱۳۹۶
  • ساعت: ۶:۵۸ ب.ظ
  • سرویس: توره های فیس بوکی
  • کدخبر: 7514
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=7514

تشنج در رابطه راهبردی امریکا با پاکستان به نفع افغانستان نیست

به نگاه من تشنج در رابطه راهبردی امریکا با پاکستان به نفع افغانستان نیست. سه دلیلی که من دارم.

به نگاه من تشنج در رابطه راهبردی امریکا با پاکستان به نفع افغانستان نیست. سه دلیلی که من دارم:

۱. پاکستان ابزاری در دست دارد که می‌تواند با آن نیویارک، پاریس، لندن و هرجایی از اروپا و امریکا را تهدید کند. افغانستان به عنوان پارتنر استراتژیک واشنگتن برای این تهدید، دست‌رس‌ترین است. این ابزار جوهر وجودی پاکستان را محافظت می‌کند «اسلامیزم» یا اسلام سیاسی!

۲. پاکستان گزینه‌های دیگری را به جای امریکا در اختیار دارد که هر کدام بر جغرافیای اقتصادی منطقه به ویژه کشور فقرزدهء ما اثر ناگوار دارد. چین، روسیه و آسیای میانه.

۳. پاکستان بر دکترین نظام سیاسی افغانستان حاکم است. این دکترین سیاسی با جهادیزم، داعشیزم و طالبانیزم گره خورده است. این سه دسته از دید ایدیالوژیک با هند هم‌باوری و هم‌خوانی راهبردی ندارند و هرازگاهی می‌تواند تهدید برای آینده افغانستان تلقی شود.

 

منافع امریکا و افغانستان در لایه‌های گوناگون به هم گره خورده است. اما از دید جغرافیای سیاسی ما آسیب‌پذیرتر از هر جای دیگر از سرزمین جنجال‌برانگیز به نام پاکستان بوده‌ایم و خواهیم بود. پاکستان با استفاده ازاین سه ابزار می‌تواند هر بلایی بر سر امریکا و اروپا بیارد و دهلیز حمایت غرب را برای خود دوباره جاری سازد. این ما هستیم که قربانی می‌دهیم.

من اگر به جای آقای غنی و عبدالله بودم در حمایت از استراتژی ترامپ عجله نمی‌کردم و در زمینه آسیب‌شناسی بهتری انجام می‌دادم. برای‌ما بهتر بود به ‌جای حمایت پر مباهات به هم‌گرایی منطقه‌یی تاکید می‌کردیم. واقعیت این است که این دو عالی‌جنابان مشاورین فراوانی دارند اما مشاور متخصص ندارند.

ملک ستیز

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *