• انتشار: ۲۱ سنبله ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۲:۴۹ ب.ظ
  • سرویس: x تیتر دو
  • کدخبر: 7681
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=7681

تروریست‌ها از پاکستان امنیت منطقه را تهدید می‌کنند

وزرای خارجه افغانستان و هند در نشستی در دهلی‌نو با تاکید بر پایان یافتن حمایت و پرورش تروریسم در منطقه اعلام کردند که گروه‌های تروریستی از پاکستان امنیت منطقه را تهدید می‌کنند.

وزرای خارجه افغانستان و هند در نشستی در دهلی‌نو با تاکید بر پایان یافتن حمایت و پرورش تروریسم در منطقه اعلام کردند که گروه‌های تروریستی از پاکستان امنیت منطقه را تهدید می‌کنند.

صلاح‌الدین ربانی وزیر خارجه افغانستان در نشستی با همتای هندی خود اعلام کرد که لشکر طیبه، جیش محمد و سایر گروه‌های تروریستی در پاکستان امنیت و ثبات منطقه را تهدید می‌کنند.

وی در این نشست خواستار کمک‌های نظامی هند با نیروهای امنیتی و دفاعی افغان شد و سوشما سواراج وزیر خارجه هند نیز با تاکید بر اینکه روابط هند و افغانستان بر اساس اعتماد شکل گرفته است از آمادگی کشورش برای اعطای کمک‌های نظامی بیشتری به نیروهای امنیتی افغان خبر داد.

وزرای خارجه هند و افغانستان تصریح کردند که دو کشور در برابر تروریسم برون مرزی و تهدیدات ناشی از مراکز امن تروریستی با هم متحد خواهند ماند و همکاری‌های استراتژیک کابل و دهلی‌نو افزایش خواهد یافت.

همچنین در پایان این نشست دو طرف با صدور بیانیه‌ای مشترک از توافق برای احداث ۱۱۶ پروژه‌ در بخش‌های آموزش و پرورش، عمران، انرژی و زیرساخت‌ها با کمک کشور هند در سراسر افغانستان خبر دادند.

احداث سد «شاتوت» برای تامین آب آشامیدنی در کابل، احداث هزاران واحد مسکونی برای پناهجویان در «جلال‌آباد»، ساخت جاده پارک ملی «بندامیر» در بامیان برای تسهیل توریسم، ساخت شبکه آب‌رسانی در ولایت پروان و احداث کارخانه از پروژه‌های بزرگی هستند که با هزینه مالی هند بر اساس این توافقنامه در افغانستان اجرا خواهند شد.

وزیر خارجه افغانستان همچنین در این سفر با مشاور امنیت ملی و نخست وزیر هند نیز دیدار و گفت‌وگو کرد.

این در حالی است که چند روز قبل وزیرخارجه پاکستان نیز در تماس با ربانی نسبت به آمادگی اسلام‌آباد برای همکاری‌های همه‌جانبه با کابل خبر داده بود.

با این حال وزیر خارجه افغانستان در هند گفت: دو کشور قربانی تروریسم هستند، دوستی کابل و دهلی‌نو به معنی دشمنی با سایر کشور نیست.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *