• انتشار: ۲۸ عقرب ۱۳۹۷
  • ساعت: ۶:۰۸ ب.ظ
  • سرویس: انتخابات
  • کدخبر: 23741
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=23741

تاکنون ۴۰ درصد از آراء «انتخابات پارلمانی افغانستان» شمارش شده است

رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان از شمارش حدود ۴۰ درصد آراء صندوقهای انتخابات پارلمانی اخیر این کشور خبر داد.

به گزارش برچی نیوز، بنابر این گزارش، «عبدالبدیع صیاد» که امروز دوشنبه در نشست خبری در کابل سخن می‌گفت، اعلام کرد که آرای بیش از ۲۰۰ منطقه در ولایت کابل تفتیش و بازشماری، ۶ ولایت تکمیل و بیش از ۱۰ منطقه دیگر در حال تکمیل شدن است.

رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان گفت: با آن که تصمیم در مورد استفاده از دستگاه‌های بیومتریک دیر گرفته شد؛ اما ما توانستیم از این دستگاه ها استفاده‌ای «مؤثری» کنیم.

این در حالیست که شماری از ناظران می‌گویند که استفاده از این دستگاه ها مانع از تقلب و تخلف گسترده در انتخابات پارلمانی نشده و کارمندان و حتی مقام های کمیسیون های انتخاباتی عمدا و آگاهانه، با «متمم» عنوان کردن نقش این دستگاه ها رأی گیری مانع از از استفاده «مؤثر» از این دستگاه ها شدند.

با این حال، صیاد تأکید کرد که در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو، این نهاد وقت کافی برای آموزش کارمندان خود در زمینه استفاده از دستگاه های بیومتریک در اختیار خواهد داشت.

این را هم بخوانید:  آمادگی هیئت هشتاد نفری افغان به رهبری حامد کرزی برای مذاکره با طالبان در قطر

تصمیم به استفاده از این تکنولوژی، تنها ۳ هفته قبل از برگزاری انتخابات پارلمانی گرفته شد و در اکثر حوزه ها، کارمندان کمیسیون با نحوه کارکرد این دستگاه ها آشنایی نداشتند.

صیاد همچنین گفت که بازشماری آرای صد در صدی ولایت کابل با کارمندان جدید ادامه دارد.

به گفته او، شماری از دفاتر ولایتی این کمیسیون در ولایت‌های بغلان و پکتیا بسته هستند و او تأکید کرد که به فرهنگ بستن دروازه های کمیسیون، خاتمه داده شود.

رئیس کمیسیون انتخابات همچنین از نهادها، احزاب و افراد سیاسی خواست که از آنچه او «اتهام های بی اساس به کمیسیون مستقل انتخابات» خواند، پرهیز کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *