• انتشار: ۳ میزان ۱۳۹۷
  • ساعت: ۴:۴۹ ب.ظ
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 21119
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=21119

تاثیرات منفی تحریمِ علیه ایران بر افغانستان

رئیس بانک مرکزی  افغانستان با توجه به آثار متقابل وضعیت اقتصادی همسایگان بر یکدیگر اعلام کرد که تحریم های آمریکا علیه ایران بر اقتصاد افغانستان نیز اثر منفی خواهد گذاشت و این روند تخریبی با تشدید تحریم بیشتر نیز خواهد شد.

به گزارش برچی نیوز، رئیس بانک مرکزی  افغانستان با توجه به آثار متقابل وضعیت اقتصادی همسایگان بر یکدیگر اعلام کرد که تحریم های آمریکا علیه ایران بر اقتصاد افغانستان نیز اثر منفی خواهد گذاشت و این روند تخریبی با تشدید تحریم بیشتر نیز خواهد شد.

«خلیل الله صدیق» در پاسخ به سوال نمایندگان مجلس در ارتباط با سقوط ارزش افغانی واحد پول ملی این کشور در برابر دالر آمریکا گفت که بخشی از این کاهش به افزایش ارزش دالر در بازار جهان باز می گردد و در بسیاری از کشورها نیز با این روند روبرو هستند.

وی به کاهش ارزش ریال در برابر دالر نیز اشاره کرد و گفت که با برگشت تحریم ها ارزش ریال ایران باز کاهش یافت که این موضوع باعث می شود، واردات از ایران بیشتر شود و این یکی از مهمترین آثار منفی تحریم بر افغانستان است.

وی تراز مالی در حوزه صادرات و واردات را بین دو کشور شاخصی برای جریان پولی برشمرد و گفت که در سال گذشته ارزش واردات افغانستان از ایران حدود دو تا سه میلیارد دالر بود و با کاهش ارزش ریال این رقم بیشتر نیز خواهد شد این امر باعث سقوط تولیدات داخلی به ویژه در حوزه کالاهای مصرفی و لبنیات خواهد شد.

به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ صدیق در پاسخ به سوال نمایندگان افغانستان درباره علت سقوط ارزش افغانی در برابر دالر آمریکا گفت که افغانی ارزش خود را از دست نداده بلکه دالر آمریکا ارزش یافت و تنها ارزش افغانی کاهش نیافت بلکه ارزش پول های ملی در ایران، ترکیه، پاکستان، عربستان، امارات، انگلیس و اروپا نیز در برابر دالر کاهش یافته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *