• انتشار: ۲۳ جوزا ۱۳۹۷
  • ساعت: ۲:۰۸ ب.ظ
  • سرویس: تیتر 2
  • کدخبر: 18535
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=18535

بیش از ۶ میلیون تن برای شرکت در انتخابات ثبت نام کرده‌اند

مسوولین کمیسیون مستقل انتخابات می‌گویند که از آغاز روند ثبت نام رای‌دهندگان تاکنون بیش از شش میلیون و یکصد و هشتاد و چهار هزار نفر در سراسر کشور ثبت نام کرده اند.

مسوولین کمیسیون مستقل انتخابات می‌گویند که از آغاز روند ثبت نام رای‌دهندگان تاکنون بیش از شش میلیون و یکصد و هشتاد و چهار هزار نفر در سراسر کشور ثبت نام کرده اند.

عبدالبدیع صیاد رییس کمیسیون مستقل انتخابات، امروز در یک نشست خبری در کابل گفت که از میان این شش میلیون و یکصد و هشتاد نفر، دو میلیون و یازده هزار آن را زنان تشکیل می‌دهد.

وی افزود: مرحله اول و دوم ثبت نام رأی دهندگان با مؤفقیت به پایان رسید و مرحله سوم ثبت نام در مراکز روستاها ادامه دارد.

صیاد گفت که یکهزار مرکز ثبت نام که در مراحل گذشته فعال نشدند، به مرحله سوم منتقل شده است.

وی گفت که ثبت نام کاندیدان مجلس نمایندگان به پایان رسیده، ولی نامزدان شورای ولسوالی‌ها تا ۲۴ ماه جاری می‌توانند ثبت نام نمایند.

رییس کمیسیون انتخابات گفت که ۲۳۹۶ تن  که شامل ۱۹۸۱ مرد و ۳۸۱ زن می‌شود، نزد این کمیسیون به عنوان کاندیدان احتمالی مجلس نمایندگان به ثبت رسیده است.

این را هم بخوانید:  مایک پمپئو: وقت آن رسیده که طالبان با دولت افغانستان مذاکره کنند

عبدالبدیع صیاد گفت که این آمار ممکن است دستخوش تغییر شود زیرا به گفته وی، تا ساعات پایانی روز گذشته، ۲۲ جوزا، شماری از نامزدان اسنادشان را در اختیار دفترهای ولایتی کمیسیون انتخابات گذاشته اند و طی مراحل آن جریان دارد.

در کنار این، کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید، ۳۰۵۸ تن دیگر، به عنوان کاندیدان احتمالی شوراهای ولسوالی‌ها نزد این کمیسیون به ثبت رسیده است. از  این میان تنها ۲۰۷ تن آن را زنان تشکیل می‌دهند.

وی از کمرنگ بودن زنان برای ثبت نام در شورای ولسوالی ها نگرانی کرد. وی نا امنی در برخی ولایت‌ها، مشکلات فرهنگی، عدم تصدیق نامه‌های صنف دوازدهم و برخورد سلیقه‌یی برخی از مقام‌های محلی را از عوامل اصلی کمرنگ بودن زنان برای نامزد شدن در شورای ولسوالی‌ها خواند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *