• انتشار: ۳۰ ثور ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۲:۵۰ ق.ظ
  • سرویس: امنیتی
  • کدخبر: 17637
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=17637

بیجا شدن هزاران ترکمن در شمال افغانستان از ترس حملات هراس افگنان

هزاران نفر از ترکمن های ساکن در شمال افغانستان به دلیل حضور هراس افگنان در محل سکونت آنها برای حفظ جان خود خانه و کاشانه خود را ترک کرده‌اند.

هزاران نفر از ترکمن های ساکن در شمال افغانستان به دلیل حضور هراس افگنان در محل سکونت آنها برای حفظ جان خود خانه و کاشانه خود را ترک کرده‌اند.

سید اسدا سعادت نماینده شورای «قندوز» از اشغال ۸۶ قریه توسط طالبان در مناطق شمال افغانستان و هم مرز با ترکمنستان خبر داد.

وی گفت: طالبان توانستند در ۸۶ قریه بر نیروهای نظامی افغانستان در منطقه «قلعه زال» پیروز شوند.

حملات هراس افگنان به قندوز و به دیگر مناطق مرزی افغانستان در اواسط اپریل آغاز شد که در این مناطق هزاران ترکمن تبار زندگی می‌کنند.

بر اساس گزارش های موجود، ترکمن تبارهای ساکن در شمال افغانستان خانه‌های خود را ترک کرده و در شرایط بسیار دشوار قرار دارند و دولت افغانستان قادر به تأمین امنیت و کمک‌های بشر دوستانه به این افراد نیست.

همچنین به تازگی اطلاعاتی درباره درگیری تروریست‌ها با ارتش افغانستان در مناطق مرزی با ترکمنستان از جمله در ولایات «فاریاب» و «جوزجان» به دست رسیده است.

این را هم بخوانید:  «عمران خان» راننده موتر «بن سلمان» می شود

بنابر این به دلیل تشدید مسائل امنیتی ساکنان قریه جات ترکمنی در فاریاب از جمله «گورایش» و «چارشانگی» خانه‌های خود را ترک کرده اند.

تعداد دقیق پناهجویان را حتی دولت افغانستان ندارد اما طبق پیش بینی های موجود در حال حاضر هزاران خانواده‌ به سمت صحراها فراری شده اند.

محل استقرار فعلی آنها هیچ شرایط برای زندگی ندارد و بسیاری از آنها به علت بیماری‌ و گرسنگی از دنیا می‌روند، نهادهای دولتی مرتبط نیز به دلیل تهدیدات تروریستی نمی‌توانند کمک چندانی به این افراد کنند.

اما ترکمن های دیگر مناطق افغانستان در تلاش برای جمع آوری نان و انواع غذاهای مختلف هستند تا به هموطنان خود کمک کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *