• انتشار: ۱۹ حوت ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۲:۱۹ ب.ظ
  • سرویس: اقتصادی
  • کدخبر: 13766
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=13766

به جرم دریافت رشوه در افغانستان یک شهروند امریکایی روانه زندان شد

یک شهروند امریکایی به خاطر اخذ رشوه از شرکت های ساختمانی افغانستان به بیش از ۸ سال زندان محکوم شد.

مارک ای میلر که ۴۹ سال عمر دارد، از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۵ برای سپاه انجنیری ارتش امریکا کار می کرد. او از ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۲ در یک پایگاه نظامی نیروهای امریکایی در ولایت خوست در شرق افغانستان مستقر بود و مسؤولیت مدیریت و نظارت از برخی قراردادهای پروژه های ساختمانی را بر عهده داشت.
این پروژه ها از سوی حکومت امریکا تمویل و توسط ارتش آن کشور برای عملی شدن با شرکت های افغان قرارداد می شد.
سپاه انجنیری ارتش امریکا یک اداره حکومت فدرال آن کشور بوده که زیر نظارت وزارت دفاع امریکا فعالیت می کند و حدود ۳۷ هزار کارمند نظامی و غیر نظامی دارد.
میلر در محکمه اعتراف کرد که هنگام اجرای وظیفه در افغانستان حدود ۳۲۰ هزار دالر امریکایی را از شرکت های ساختمانی افغان در بدل اعطای این قراردادها دریافت کرده بود.
در سال ۲۰۰۹ سپاه انجنیری ارتش ایالات متحده قرارداد احداث یک سرک را از خوست تا مرز پاکستان به ارزش ۲،۹ میلیون دالر به یک شرکت ساختمانی افغان سپرد و سپس ارزش این قرارداد به بیش از هشت میلیون دالر افزایش داده شد.
میلر مسؤولیت نظارت بر کار این شرکت را در این پروژه بر عهده داشت و باید پیش از پرداخت پول به این شرکت، تایید می کرد که شرکت ساختمانی مطابق شرایط قراداد کارش را اجرا کرده است.
این کارمند پیشین سپاه انجنیری ارتش ایالات متحده به دادگاه گفت که او در طول اجرای این پروژه حدود ۲۸۰ هزار دالر از مالکین این شرکت رشوه گرفته بود.
میلر افزود که او در بدل دریافت این پول از لغو این قرارداد جلوگیری کرد و خلاف قانون در برخی مواردی با این شرکت ساختمانی همکاری می کرد.
مارک میلر همچنین گفت که او سپس ۴۰ هزار دالر دیگر را در بدل وعده اعطای قراردادهای ساختمانی دیگر از یک شرکت ساختمانی افغان به دست آورد.
دادگاه ایالت الینویز با مجرم شناختن میلر در قضیه رشوه ستانی از شرکت های ساختمانی افغان او را به ۱۰۰ ماه زندان محکوم کرد.
بر بنیاد حکم دادگاه، میلر پس از آزاد شدن از زندان برای سه سال دیگر تحت نظارت خواهد بود. دادگاه همچنین میلر را به پرداخت ۱۸۰ هزار دالر جریمه محکوم کرد و به ضبط یک موترسایکل گرانبهای او نیز رأی داد.

این را هم بخوانید:  عمران خان به هند هشدار داد؛ در صورت حملۀ به پاکستان تلافی خواهیم کرد + فیلم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *