• انتشار: ۱ میزان ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۱:۵۷ ق.ظ
  • سرویس: x تیتر دو
  • کدخبر: 8058
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=8058

بلخِ ما، جغرافیای سیاسی نا‌آشناست!

وقتی در خُجندِ آسیای مرکزی، لیلانگویِ افریقای جنوبی و سیان‌ریپِ آسیای جنوب‌شرقی کار کردم، دریافتم که جغرافیای سیاسی چه معنای بزرگی برای توسعه و پیش‌رفت دارد.

وقتی در خُجندِ آسیای مرکزی، لیلانگویِ افریقای جنوبی و سیان‌ریپِ آسیای جنوب‌شرقی کار کردم، دریافتم که جغرافیای سیاسی چه معنای بزرگی برای توسعه و پیش‌رفت دارد.

بلخِ ما از دیدِ جغرافیای سیاسی (Geopolitics) کم‌تر از این جاهای با عظمت دنیا نیست. فقط تفاوت در این‌است که سیاست‌مداران، این سه جغرافیای مهم را به جهانیان معرفی کرده‌اند. بلخِ ما از دید ژیوپولیتیک شامل هفت مهم‌ترین جغرافیای با اهمیت دنیا می‌شود. اما بلخ به تناسب اهمیت آن، یکی از نا‌آشنا ترین شهرهای جهان به شمار می‌رود. سمرقند و بخارا که از نگاه ژیوپولیتیک اهمیت کم‌تری در منطقه دارند چندین‌بار در جهان شناخته‌تر هستند تا بلخ باستانی‌ِما.

در نشستی که با نخبه‌گان بلخ در شهر مزار شریف داشتم، پیش‌نهاد کردم تا رهبران بلخ به‌جای برنامه‌های پر مصرف سیاسی، کارهای عمیق علمی و اکادمیک را روی دست گیرند. ایجاد اطاق فکری که بتواند بلخ‌شناسی کرده و این شهر تاریخی و گذر‌گاه آسیای مرکزی و جنوبی را به جهان معرفی کند، یکی از نیازمندی‌های اساسی این سرزمین است. شهری‌که گره‌گاهی بزرگ‌ترین منابع اقتصادی منطقه است تا هنوز اطلس اطلاعاتی ندارد.

شما کم‌ترین مقالات علمی را پیرامون این شهر به‌ زبان‌های ملی و بین‌المللی می‌یابید. کتابی که بتواند تاریخ این شهر را مستند سازد وجود ندارد. سمپوزیم‌هایی که بتوانند سیمای این شهر را به رسانه‌های جهانی معرفی کنند، دایر نشده‌است. این شهرِ شهیر شعر و ادب نتوانسته است فرزندان خود را به جهان معرفی کند و قهرمانانش را دیگران گروگان گرفته‌اند. موزیمی که نمادی از تاریخ این شهر باشد وجود ندارد. تاریخ سیاسی این شهر نوشته نشده است. موسیقی این شهر در حد نوار‌های پراکنده سرگردان هستند.

از این‌که جاده‌های این شهر قیر شده و نشانه‌های ترافیک بیش‌تر از شهر کابل چشمک‌ می‌زنند، خرسند‌کننده است. از این‌که شهرک‌های ساختمانی فعال هستند، چهارراه‌ها تمیزتر و منظم‌تر هستند و خیابان‌ها در ازدحام مردم نفس می‌کشند، دل‌گرم کننده است. اما این‌ها روی کار هستند. بلخ نماد یک هویت بزرگ است. حاکمان این شهر باید بدانند که مسوولیت آن‌ها نیز خیلی بزرگ‌تر از حاکمیت بر هر جای دیگر است. مسوولیت اصلی آن‌ها حراست و معرفی این هویت بزرگ فرهنگی جهان است.

ملک ستیز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *