• انتشار: ۳ دلو ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۱:۴۳ ق.ظ
  • سرویس: x تیتر دو
  • کدخبر: 507
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=507

بزرگی در مردگی

باورکنید، رهبران کشته شده و مرحوم ما از جنس همین رهبران زنده فعلی و در همین حد و اندازه بودند؛ بدون هیچ تفاوتی، مردن به معنای توانایی فوق‌العاده و مردگی اکسیر بزرگی نیست

همینکه یکی از رجال برجسته، مرد یا کشته شد، برخی بنا به تعلقات و سلایقی، بزرگنمایی و اسطوره‌سازی را آغاز می‌کنند، آنچنان اغراق می‌نمایند که گویا جهان به دست باکفایت آن یار سفر کرده و رهبر فرزانه افغان اداره می‌شده است. اینک که او نیست، نظم جهان از هم فرو خواهد پاشید. البته در این اواخیر ابراز خوشحالی نیز در مرگ رهبران سیاسی، به دلیل همان تعلقات مختلف، رسم شده است.
باورکنید، رهبران کشته شده و مرحوم ما از جنس همین رهبران زنده فعلی و در همین حد و اندازه بودند؛ بدون هیچ تفاوتی، مردن به معنای توانایی فوق‌العاده و مردگی اکسیر بزرگی نیست. کارنامه هرشخص، در زندگی‌اش رقم می‌خورد نه مردگی. آنان نیز روزی قدرت عمل داشتند و کنشگر سیاسی بودند؛ بنابراین، اگر آنان چنان بودند که در مدحشان مدیحه سرایی می‌شوند، وضعیت ما این چنین نبود. بدون شک پاره‌ای از بدبختیهای کنونی ما، محصول بی کفایتی رهبران و جهل نسل‌های گذشته است. آری، نباید پشت سر کسی که دیگر در این دنیا نیست و توان دفاع از خود را ندارد، سخن ناروا گفت و این کار غیر اخلاقی است؛ اما قدیس سازی و اسطوره‌سازی نیز نشان دهنده عقب ماندگی فکری است. می‌بایست انصاف به خرج داد و هر شخص را بدون اغراق، با نقاط مثبت و منفی کارنامه‌اش معرفی کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *