• انتشار: ۱۷ حوت ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۲:۴۰ ب.ظ
  • سرویس: سیاسی
  • کدخبر: 13725
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=13725

بر اساس یک توافقنامه دنمارک سالانه ۸۶ میلیون دالر به افغانستان کمک می‌کند

بر بنیاد موافقتنامه همکاری های راهبردی افغانستان و دنمارک، این کشور اروپایی متعهد شده است که طی سه سال آینده، هر سال ۸۶ میلیون دالر به افغانستان کمک کند.

موافقتنامه همکاری های استراتژیک میان افغانستان و دنمارک تا پایان سال ٢٠٢٠ میلادی توسط وزرای امور خارجه دو کشور تمدید شد.
این موافقتنامه در سال ٢٠١٣ امضا شده و تا سال ٢٠١٧ اعتبار داشت که پس از پایان آن، وزرای امور خارجه دو کشور آن را برای سه سال دیگر تمدید کردند.
بربنیاد این موافقتنامه، دنمارک سالانه مبلغ ٨۶ میلیون دالر به افغانستان در عرصه‌های مختلف کمک می‌کند.
صلاح‌الدین ربانی؛ وزیر امور خارجه که به هدف تمدید این موافقتنامه به کپنهاگن سفر کرده است، با همتای دنمارکی اش اندرس ساموئلسن، دیدار و گفتگو کرد.
در این ملاقات، هردو جانب روی موضوعات مربوط به همکاری های سیاسی، اقتصادی، حکومت داری خوب، حاکمیت قانون، پروسه صلح و همکاری های منطقه‌ای در چارچوب موافقتنامه همکاری های استراتژیک میان افغانستان و دنمارک بحث و تبادل نظر کردند.
در جریان گفتگوها وزیر امور خارجه دنمارک یکبار دیگر بر ادامه تعهدات آن کشور برای حمایت و همکاری های انکشافی با افغانستان که در نشست وارسا و کنفرانس بروکسل صورت گرفته تأکید کرده، گفت: “جهت پشتیبانی، آموزش، مشوره دهی و تقویت نیروهای امنیتی افغانستان در امر مبارزه با تروریزم و افراط گرایی و آوردن صلح و امنیت در افغانستان، حکومت شاهی دنمارک تعهد نموده است تا تعداد عساکر خویش را از ١٠٠ تن به ١۵۵ تن افزایش دهد.”

این را هم بخوانید:  اشرف غنی در دیدار با زلمی خلیل‌زاد: طالبان و پاکستان باید مناسباتشان را واضح سازند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *