• انتشار: ۲۵ عقرب ۱۳۹۶
  • ساعت: ۷:۲۹ ق.ظ
  • سرویس: تیتر 2
  • کدخبر: 9722
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=9722

برگزاری لویه جرگه از سوی برخی از حلقات، خلاف قوانین نافذه‌ی کشور است

در اعلامیه‌ی ارگ آمده است که لویه جرگه عنعنوی در قانون اساسی کشور مشخص شده و کسانی که برای برگزاری آن تلاش می‌‌کنند نماینده‌گان حکومت نیستند و مردم نیز مکلف به مشوره با آنها نمی‌باشد.

ارگ ریاست جمهوری در مورد تلاش‌های اخیر برای برگزاری لویه جرگه عنعنوی در کشور، واکنش نشان داد.

در اعلامیه‌ی ارگ آمده است که لویه جرگه عنعنوی در قانون اساسی کشور مشخص شده و کسانی که برای برگزاری آن تلاش می‌‌کنند نماینده‌گان حکومت نیستند و مردم نیز مکلف به مشوره با آنها نمی‌باشد.

در اعلامیه آمده است: “در این اواخر شماری از افراد و حلقات، شایعاتی را مبنی بر فراخوانی لویه جرگه پخش کرده و افراد و اشخاص خویش را به شماری از ولایت‌ها فرستاده اند که نه تنها آنان نماینده‌گان رسمی حکومت نیستند، بل مردم عام نیز مکلف به نشست و مشوره با آنها نمی‌باشند.”

این در حالیست که شماری از چهره‌‌های سیاسی کشور تلاش‌ها برای برگزاری لویه جرگه عنعنوی را آغاز کرده اند.

هم اکنون در بخش‌های از شهر کابل لوحه‌های تبلیغاتی زیر عنوان “لویه جرگه عنعنوی؛ حل بحران‌های بزرگ ملی” نصب شده است.

برگزار کننده‌گان لویه جرگه عنعنوی می‌گویند که نماینده‌گان مردم افغانستان به شمول طالبان در لویه جرگه حضور خواهند داشت.

تصمیم گیری درباره حکومت وحدت ملی، صلح و جنگ کشور و روابط افغانستان با امریکا از موضوع‌های عمده‌ی برگزاری این جرگه از سوی برگزار کننده‌گان آن گفته می‌شود.

ظاهرن این تلاش‌ها با پشتیبانی حامد کرزی رییس جمهور پیشین آغاز شده و می‌خواهد خواست‌اش را برای برگزاری لویه جرگه عنعنوی عملی می‌کند.

برخی مقام‌های پیشین حکومت که در برگزاری لویه جرگه عنعنوی سهم دارند می‌گویند که در حال حاضر قانون در کشور در حالت تعلیق قرار دارد و یگانه نسخه بخاطر حل بحران کشور، برگزاری لویه جرگه عنعنوی است تا مردم درباره‌ی سرنوشت کشور تصمیم بگیرند.

اما ریاست جمهوری این روند را خلاف قانون نافذه‌ی کشور دانسته و به کارمندان حکومت هدایت داده است که از اشتراک در پروسه‌هایی که با قانون‌های کشور سازگاری ندارد، خود داری کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *