• انتشار: ۱۹ دلو ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱:۲۴ ب.ظ
  • سرویس: توره های فیس بوکی
  • کدخبر: 942
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=942

برچیستان/پایتخت رقیب

سواد شهری در حواشی غربیِ شهر کابل وجود دارد به نام دشتِ برچی، این شهرک بزرگ دارد به عنوان پایتخت موازی افغانستان با کابل با مرکزیت مصلای شهید مزاری رقابت می‌کند. شهروندان این پایتختِ بیشتر قشلاقی‌های فراری هستند که تازه به فرهنگ شهرنشینی روی آورده اند، کوچه اش پولوانی است به طول بیست کلیومتر لیکن […]

سواد شهری در حواشی غربیِ شهر کابل وجود دارد به نام دشتِ برچی، این شهرک بزرگ دارد به عنوان پایتخت موازی افغانستان با کابل با مرکزیت مصلای شهید مزاری رقابت می‌کند.
شهروندان این پایتختِ بیشتر قشلاقی‌های فراری هستند که تازه به فرهنگ شهرنشینی روی آورده اند، کوچه اش پولوانی است به طول بیست کلیومتر لیکن با عرض دو متر کافیست دو موتر تیز رفتار در این کوچه شاخ به شاخ شود، خدا نکند که دریورها یکی بهسودی و دیگری جاغوری باشد آن وقت که نظم شهر کلا به هم می‌خورد تا یکی تا اودله و دیگری تا سنگ ماشه ریورس نکند کوچه بند بند است.
در کل برچیستان یک جاده که نه یک کانال موتررو در قلب خویش دارد به نام جاده شهید مزاری که وقتی وارد شدی دیگر برگشتی نیست.
ساختار سیاسی برچیستان به شدت سنتی و مدرن است و یک نظام سیاسی رقیب و تک قطبی است، تحزب در برچیستان جرم مطلق پنداشته می‌شود اگرچه دعوای نظام سیاسی پلورال دارد. . .
نظام اجتماعی برچیستان ارتجاعی و پست مدرنیستی است، اذان و دمبوره هم زمان پخش می شود، کافی و سرخوش هردو طرفدار دارد زینب و آبه میرزا و حسین و چه گوارا و حسن و ماندیلا و زهرا و آرنت در یک ترازو طول می شوند. . .
نظام فرهنگی بر چیستان به شدت کپی پست از لندن و تهران است الزهرا و معرفت به شدت روی کدر فرهنگی و نسل نو این مملکت کار می کنند ودر فرجام کار دانش آموختگانی معرفت با نفی الله و نهی از محمد سر از استرالیا و کانادا بیرون می کنند و دانش پژوهان الزهرا از دمشق و حلب و حتی بلندی های جولان . . .
چوچه که بودم برچی که آن وقت تا ولایت تانگ تیل حدود اربعه داشت را بیشتر به نام دشت آزادگان می شناختم ! ولی چند شبی است که در برچی تبعید شده ام بیشتر شهر انحصار شده گان یافته ام!
شهروندان این مملکت بد رقم به گروگان رفته اند دشنه تجزیه تا قلب برچی رخنه کرده است اوکراینیزه سازی برچی خیلی جواب داده است چندین ولایت این کشورعین جزایر کریمه اکراین به دولت کابل پیوسته است.
تنها مصلای شهید مزاری در اخیتار جدایی طلبان قرار دارند که دولت کابل را به رسمیت نمی شناسد مالیه نمی دهند تا سرک های بیست کیلومتری شان دو متره بماند.
پول صرفیه برق نمی دهند تا خانه های شان تاریک بماند، هر گند سیاسی که میزنند در پشت نقاب شهید مزاری پنهان می شوند
تنیجه این است که وقتی از مرز پل سوخته بگذری انگار از مرز لبنان واسرائیل رد شدی وقتی سرکار در بخش جنوبی بیت المقدس می رسی ساعت ده بجه قبل از ظهر است و خانه حاضری ات هم قشنگ قید شده است، این است که شب با جیب خالی عازم ایتوپیای مغولی ات می شوی غافل از اینکه شورشیان فارک در کوچه و پس کوچه های تاریک دشت برچی همین جیب های خالی ات را می پالند.
آری وضعیت پایتخت رقیب همین است دیگه چاره نیست!!

رضا مهسا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *