• انتشار: ۱۳ میزان ۱۳۹۶
  • ساعت: ۳:۵۲ ب.ظ
  • سرویس: تیتر 2
  • کدخبر: 8460
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=8460

برنامه رهایی زندانیان طالب از زندان‌های پاکستان آماده‌است

حکومت افغانستان بار دیگر به انجام گفت و گوهای صلح با طالبان امیدوار شده و رهایی طالبان زندانی از زندان‎های پاکستان را گامی برای بازگشایی در صلح با این گروه می‎خواند.

حکومت افغانستان بار دیگر به انجام گفت و گوهای صلح با طالبان امیدوار شده و رهایی طالبان زندانی از زندان‎های پاکستان را گامی برای بازگشایی در صلح با این گروه می‎خواند.

شورای عالی صلح افغانستان می‎گوید، برنامه رهایی زندانیان طالب از زندان‎های پاکستان آماده شده‎است.

معاون این شورا گفت، در نظر دارند تا درین باره با پاکستان و نماینده‎گان طالبان نیز گفت و گو کنند.

به نقل از رادیو آزادی، محمد امین وقاد معاون شورای عالی صلح افغانستان گفت که برنامه رهایی طالبانی که در زندان‎های پاکستان به سر می‎برند از سوی حکومت افغانستان ترتیب شده؛ اما به گفته وی نخست باید درین باره با جانب پاکستان گفت و گو گردد.

آقای وقاد می‎گوید در نظر است که هفته آینده شورای اجرائیه شورای عالی صلح در این باره نشستی داشته باشد و در آن مشخص خواهد شد که چه زمان اقدامات عملی صورت گیرد.

او افزود: “تا هنوز عملا در این باره اقدام صورت نگرفته‎است، برنامه آن آماده شده‎است، اما شورای عالی صلح در نظر دارد که باید برای رهایی طالبان با پاکستان گفتگو کند و با نماینده‎گان طالبان نیز، شرایط در حال حاضر فرق کرده‎است و دید جامعه جهانی نیز بر تحقق صلح است، پاکستان نیز درین باره همکاری نشان داده‎است و باشد که طالبان نیز تمایل نشان دهند.”

آقای وقاد در سخنانش کلمه تبادل زندانیان را نیز به کار برد؛ اما نگفت که مبادله زندانیان طالب در زندان‎های پاکستان با کدام زندانیان و تحت چه شرایطی صورت می‎گیرد.

پیش از این نیز حکومت افغانستان رهایی زندانیان طالب از زندان‎های پاکستان را گزینه یی برای تحقق روند صلح با این گروه خوانده بود و در زمان حکومت پیشین نیز، پاکستان به خواست افغانستان نزدیک به سی تن از نماینده‎گان طالبان را از زندان‎های آن کشور رها کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *