• انتشار: ۳۰ دلو ۱۳۹۵
  • ساعت: ۹:۲۰ ق.ظ
  • سرویس: x تیتر دو
  • کدخبر: 1146
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=1146

برای عدالت خواهان!

عدالت اجتماعی یکی از ارکان مهم وحدت ملی است. تا زمانی که حقوق برابر شهروندی تحقق نیافته و عدالت، معیاری برای توزیع منابع و فرصت ها قرار نگیرد، وحدت ملی در افغانستان، بار معنایی لازم را نخواهد داشت.

عدالت اجتماعی یکی از ارکان مهم وحدت ملی است. تا زمانی که حقوق برابر شهروندی تحقق نیافته و عدالت، معیاری برای توزیع منابع و فرصت ها قرار نگیرد، وحدت ملی در افغانستان، بار معنایی لازم را نخواهد داشت.

مردم عدالت خواه ما در تظاهرات میلیونی برای عدالت در ۲۷ ثور و دوم اسد با تقدیم دسته های گل به نیروهای امنیتی کشور و سهم گیری در پاک کاری شهر بصورت واضح به حکومت پیام دادند که ما ضمن دادخواهی برای عدالت، شهروندان مسئولیت شناس این کشور هستیم و نیروهای امنیتی را شایسته حمایت میدانیم؛ اما حکومت افغانستان نه تنها به خواست عدالت خواهان احترام نگذاشت، بلکه در دشوار ترین شرایط هم که روند عدالت خواهی با خون ۸۶ نفر از بهترین تحصیل کردگان ما در فاجعه خونین دهمزنگ رنگین شد، به سیاست تقابل با مردم و اعمال تبعیض ادامه داد.

روند تقابل حکومت با شهروندان عدالت خواه و مدنیت پسند تا مرحله ای رسید که حتی در مقابل شهروندان شهید نیز تبعیض روا داشته شد.

در چند ماه بعد از فاجعه ای المناک دوم اسد، سران حکومت وحدت ملی برای دلجویی از خانواده های شهدا در حوادث مختلف به ولایات گوناگون سفر داشته اند و واضح است که دلجویی از خانواده های شهدا، امر پسندیده است.

این در حالی است که اکثریت بازمانده های فاجعه دهمزنگ در کابل و در چند قدمی ارگ و سپیدار و در چند متری قصر مرمرین و صدارت سکونت دارند، اما بعد از گذشت هفت ماه هنوز شاهد دلجویی رسمی سران حکومت نبوده ایم.

این یاد آوری بخاطر نیاز خانواده های شهدا به دلجویی حکومت مداران نیست؛ بلکه با این یاد آوری، گستردگی و عمق نگاه دوگانه به شهروندان را باید دید.

از طرف دیگر همه میدانیم که بحران مهاجرت نیز با بی عدالتی و تبعیض بی رابطه نیست. کشتار های هدفمند و سیستماتیک گروه مشخص قومی و داستان های تلخ مسیر های نا امن هزارستان، حکایت گر این واقعیت است که انسان هزاره در این مملکت با هزاران مشکل مواجه است.

به این دلیل مبارزه برای تحقق عدالت و دادخواهی برای خون شهدای فاجعه‌ای غم انگیز میدان روشنایی دهمزنگ وظیفه هر شهروند مسئول و عدالت پسند است.

عدالت خواهان ما در بیرون از کشور برای بیان گستردگی تبعیض در افغانستان و برای تداوم فریاد های که در دهمزنگ به خون کشیده شد؛ یک بار دیگر در تاریخ ۱۸ فبروری در شهر مونیخ آلمان ، سرود عدالت را خواهند سرود و از زبان شهدای میدان روشنایی با جهان سخن خواهند گفت.

امیدوارم که این صدا توسط جهانی که به برابری حقوق شهروندی باور مند هستند و شعارشان دفاع از حق انسان است، به درستی شنیده شود. .

شاه گل رضایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *