• انتشار: ۲۸ دلو ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۱:۵۳ ق.ظ
  • سرویس: سیاسی
  • کدخبر: 12369
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=12369

برای دیوار کشی مرز با افغانستان پاکستان از امریکا کمک خواست

پاکستان خواستار کمک ایالات متحده برای تمویل حصار کشی در امتداد خط فرضی دیورند با افغانستان شده است.

خواجه محمد آصف، وزیر خارجه پاکستان در مصاحبه با خبرگزاری بلومبرگ گفت هزینه تمویل اعمار این حصار در مقایسه با هزینه جنگ امریکا در افغانستان بسیار کم خواهد بود.

وزیر خارجه پاکستان گفت از مرز ۲۳۰۰ کیلومتری بین آن کشور و افغانستان روزانه حدود ۷۰ هزار نفر رفت و آمد می کند و به گفته او تردد این افراد سبب افزایش دهشت افگنی، قاچاق مواد مخدر و فعالیت تندروان می شود.

خواجه آصف افزود: “هر مورد رفت و آمد افراد از جانب آنان (افغانستان) به جانب ما، و یا از جانب ما به سوی آنان می تواند بی اعتمادی ایجاد کند و واضحاً که سبب فعالیت های دهشت افگنی در داخل خاک ما و یا در خاک افغانستان می شود.”

خواجه آصف گفت که حصار کشی در امتداد مرز پاکستان و افغانستان به نفع هر دو کشور می باشد.

پاکستان به دلیل مشکلات مالی تا کنون توانسته تنها یک بخش از مرز خود با افغانستان را حصار کشی کند.

اما خواجه آصف ابراز امیدوار کرد که کار حصار کشی مرز بین پاکستان و افغانستان تا سال آینده میلادی به پایان خواهد رسید.

کابل مخالفت خود را با حصار کشی مرز بین دو کشور ابراز کرده و آن را “یک کار بی فایده” در مبارزه با دهشت افگنی خوانده است.

از جانب دیگر، وزیر خارجه پاکستان همچنین عودت بیش از دو میلیون مهاجر افغان را از کشورش به افغانستان یک اقدام مهم برای برقراری صلح خواند و خواستار کمک امریکا به خاطر برگشتاندن افغان های مهاجر مقیم پاکستان شد.

اسلام آباد ادعا دارد که تندروان از کمپ های مهاجران افغان سرباز گیری می کند اما کابل می گوید که پاکستان موضوع مهاجران افغان را برای مقاصد سیاسی استفاده می کند.

پاکستان در حالی برای تمویل اعمار حصار مرزی با افغانستان از امریکا تقاضای کمک می کند که دونالد ترمپ، رئیس جمهور امریکا در نخستین روز سال روان میلادی اسلام آباد را به “دروغگویی و فریبکاری” با واشنگتن متهم کرد.

واشنگتن و کابل همچنین ادعا دارند که پاکستان از گروه طالبان و شبکه حقانی حمایت می کند و به رهبران و جنگجویان طالبان و شبکه حقانی پناه داده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *