• انتشار: ۱۵ سنبله ۱۳۹۶
  • ساعت: ۵:۱۲ ق.ظ
  • سرویس: تیتر 2
  • کدخبر: 7524
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=7524

بدون سانسور/هزاره‌ها در منگنه

بعد از شکل‌گیری نظام جدید، هزاره‌ها با تمام توان شان از نظام و حکومت جدید، حمایت کردند و برای این حمایت شان بهای بسیار سنگینی را پرداخت کرده و می‌کنند.

بعد از شکل‌گیری نظام جدید، هزاره‌ها با تمام توان شان از نظام و حکومت جدید، حمایت کردند و برای این حمایت شان بهای بسیار سنگینی را پرداخت کرده و می‌کنند.

۱. هزاره‌ها داوطلبانه، به پروسه‌ خلع‌سلاح عمومی پیوستند، دسته‌ها و گروپ‌های نظامی‌شان را منحل و سلاح‌های شان را به حکومت تحویل دادند.

۲. هزاره‌ها کوچکترین ناامنی در کشور به وجود نیاوردند و حتی یک مورد هم نبوده که هزاره‌ای علیه حکومت و نیروهای هم‌پیمان حکومت، دست به سلاح برده باشد.

۳. هزاره‌ها در همه انتخابات؛ اعم از انتخابات ریاست‌جمهوری و پارلمانی، مشارکت حداکثری و گسترده‌ای داشته‌اند که همه تحلیل‌گران داخلی و خارجی، این امر را تأیید کرده و می‌کنند.

۴. هزاره‌ها در قالب تشکیل نهادهای مدنی و فرهنگی، در نهادینه کردن فرهنگ مدنیت و دموکراسی و بالابردن سطح فرهنگ کشور، تلاش‌های مؤثر و بی‌بدیلی را انجام داده‌اند.

۵. هزاره‌ها در قالب نیروهای امنیتی، با تمام توان شان از کشور، مردم و نظام جدید، دفاع و هزاران سرباز جوان شان را در هلمند، ارزگان، غزنی، پکتیا و…، از دست داده‌اند.

این را هم بخوانید:  نشست ترکیه؛ رابطۀ مستقیمی با تفاهم امریکا و روسیه دارد

۶. هزاره‌ها به خاطر همکاری با حکومت و به دلیل دفاع از نظام جدید، هزینه‌های بسیار سنگین و کمرشکنی را متحمل شده‌اند، علاوه بر قربانی شدن جوانان هزاره در قالب نیروهای امنیتی، مردم عادی هزاره نیز به جرم همکاری با حکومت، از سوی تروریست‌ها و مخالفین مسلح حکومت، دسته دسته قتل‌عام و یا گروگان گرفته می‌شوند.

اما دردآورتر از همه اینکه هزاره‌ها به عنوان قوی‌ترین حامی حکومت، از سوی حکومت نیز مورد بدترین تبعیض‌ها و بی‌مهری‌ها قرار گرفته است.

۱. از کمک‌های ۱۳۰ میلیارد دلاری جامعه جهانی حتی یک پروژه حیاتی و زیربنایی در مناطق هزاره‌نشین اجرا نشده است.

۲. تمام ولسوالی‌های هزاره‌نشین فاقد سرک معیاری و پخته هستند، این در حالیست که تقریبا همه مناطق تروریست‌پرور که علیه حکومت نبرد مسلحانه داشته و دارند، دارای سرک پخته و امکانات دولتی هستند.

۳. حضور هزاره‌ها در ادارات دولتی، از ۲٪ فراتر نرفت و از استخدام جوانان تحصیلکرده و متخصص هزاره در ادارات دولتی ممانعت به عمل آمد، این در حالیست که افراد بی‌سواد مناطق تروریست‌پرور بالاترین چوکی‌ها را تصاحب کردند.

این را هم بخوانید:  اعتراضات مردمی در پاکستان به سفر «محمد بن سلمان» به این کشور شدت گرفت

۴. وزارتخانه‌های هزاره‌ها از ۸ وزارتخانه در اول حکومت حامد کرزی به سه وزارتخانه درجه سه در حال حاضر تقلیل داده شده است که هر روز آن‌ها را نیز با چیدن دسیسه، از وظایف‌شان تعلیق و یا سبک‌دوش می‌کنند.

۵. حکومت در قبال تأمین امنیت هزاره‌ها کوچکترین احساس مسئولیت نکرده و نمی‌کند، لذا می‌بینیم که هزاره‌ها هر روز دسته دسته، توسط تروریست‌ها قتل‌عام می‌شوند، رفتار حکومت در این زمینه به‌گونه‌ای است که گویا حکومت با تروریست‌ها هماهنگ است، حوادث جلریز، دایچوپان، میدان دهمزنگ (چوک شهدای روشنایی)، میرزاولنگ، مسجد امام زمان و…، نمونه‌هایی است که شائبه همکاری حکومت با تروریست‌ها را در ذهن‌ها تقویت می‌سازد.

۶. با اینکه هزاره‌ها واحدهای نظامی‌شان را منحل و سلاح‌های‌شان رابه حکومت تسلیم نمودند، اما حکومت حتی یک قطعه از قطعات اردوی ملی را در مناطق هزاره‌نشین مستقر نکرده است تا امنیت مردم این مناطق را تأمین و از آن‌ها در برابر تروریست‌ها دفاع کند، گویا اینکه مناطق هزاره‌نشین جزو قلمرو افغانستان و مردم هزاره جزو شهروندان این کشور نیستند.

این را هم بخوانید:  طالبان کمر به تخریب «منارجام» بسته اند

۶. حتی تبعیض و بی‌عدالتی از سوی حکومت علیه هزاره‌ها در خود پایتخت نیز به‌روشنی مشهود و غیرقابل انکار است، زیرا منطقه هزاره‌نشین غرب کابل و دشت‌برچی از همه امکانات شهری محروم و حتی از منطقه سبز امنیتی خارج است، در تمام دشت‌برچی که بیش از یک‌ونیم میلیون جمعیت زندگی می‌کنند، تنها یک حوزه امنیتی وجود دارد.

نوت: خلاصه اینکه هزاره‌ها کاملا در منگنه قرار گرفته‌اند، از یکسو از جانب مخالفین مسلح حکومت، به جرم حمایت از حکومت، قتل‌عام می‌شوند و از سوی دبگر، از جانب حکومت نیز مورد بدترین تبعیض‌ها و بی‌عدالتی‌ها قرار می‌گیرند، در یک کلام برخورد حکومت با مخالفین مسلح‌اش به مراتب بهتر از برخورد حکومت با هزاره‌ها به‌عنوان قوی‌ترین حامی‌اش بوده است. مگر نه جناب حبیب نجفی زاده ؟

محمد نسیم جعفری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *