• انتشار: ۲۶ حوت ۱۳۹۶
  • ساعت: ۳:۳۲ ب.ظ
  • سرویس: سیاسی
  • کدخبر: 14351
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=14351

بدون رای مخالف، شی چین در مقامش تایید شد

کنگره خلق چین راه را برای دومین دور رهبری سیاسی و ریاست شی جین پینگ هموار کرد. انتخاب معاون جدید رئیس جمهور به عنوان مرد آگاه در سیاست ایالات متحده امریکا ممکن است در روابط میان دو دولت نقش مهمی داشته باشد.

شی جین پینگ رئیس جمهور چین، چنانچه انتظار می رفت، با اتفاق آراء در مقام ریاست جمهوری و رهبری کمیسیون نظامی دولتی تایید شد. همه ۲۹۷۰ عضو کنگره خلق برای این سیاست مدار ۶۴ ساله رأی مثبت داد.
در هفته گذشته کنگره خلق چین محدویت زمانی ریاست جمهوری او را از دو دوره پنج ساله از میان برداشت و به این ترتیب شی می تواند به طور غیر محدود در مقام ریاست جهموری باقی بماند.


کمیته مرکزی حزب کمونیست لغو این محدویت را پیشنهاد کرده بود. به این دلیل  تایید پارلمان غیر منتخب این کشور فقط یک امر صوری بوده است. افزون برآن کنگره خلق در تاریخ اش، هیچ طرح رهبری کمونیستی را رد نکرده است.
حتی انتخاب دوباره شی جین پینگ با اتفاق آراء، غیر معمول بوده، زیرا در غیر آن همیشه در این مورد یک شمار ناچیز آرای مخالف و یا ممتنع وجود داشته است.
شی در سال ۲۰۱۳ با یک رأی مخالف و سه رأی ممتنع انتخاب شده بود. افزون برآن کنگره خلق چین، استراتیژی و فلسفه شی جین پینگ را نیز در قانون اساسی کشور تثبیت کرد.
شی ۶۴ ساله از ده ها سال به این سو به عنوان قدرتمند ترین سیاست مدار خلق چین اعتبار داشت. او از همان آغاز در مقام ریاست جمهوری، هدفمندانه سعی کرد تا قدرت دولتی و حزبی را در شخص خود متمرکز سازد.
شی در کنار مقام ریاست جمهوری، مقام های دبیر کل حزب کمونیست و نیز بالاترین مقام فرماندهی نظامی را به عهده دارد.
به همین ترتیب چنانچه انتظار می رفت، وانگ کیشان، نزدیک ترین سیاستمدار به شی جی پینگ، به عنوان معاون او انتخاب شد.
از دید ناظران، این کارشناس سیاست امریکا، با در نظر داشت سیاست غیر قابل محاسبه دونالد ترامپ ریئس جمهور ایالات متحده امریکا، مرد مناسبی در عرصه روابط چین با ایالات متحده امریکا است.

این را هم بخوانید:  پاکستان به «سگ هاری» می ماند که هیچ همسایه‌ای از دستش روز ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *