• انتشار: ۱۸ جدی ۱۳۹۶
  • ساعت: ۹:۰۹ ق.ظ
  • سرویس: تیتر 2
  • کدخبر: 11033
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=11033

باید ساختار شبه‌فدرالی در افغانستان پیاده شود

رئیس اجرایی جمعیت اسلامی افغانستان گفت که با تغییر ساختار نظام سیاسی، باید ساختاری شبه‌فدرالی در کشور پیاده شود.

رئیس اجرایی جمعیت اسلامی افغانستان گفت که با تغییر ساختار نظام سیاسی، باید ساختاری شبه‌فدرالی در کشور پیاده شود.

عطامحمد نور، رئیس اجرایی جمعیت اسلامی در دیداری با شماری از اعضای این حزب در بلخ گفت که اگرچه در شرایط امروزی به دلیل وضعیت بحرانی و کشمکش‌های جاری، نظام فدرالی در کشور قابل اجرا نیست ولی ساختاری شبیه نظام فدرالی می‌تواند مشکلات موجود را کاهش دهد و زمینه مشارکت مردم در قدرت را فراهم کند.

او ویژگی‌های چنین نظامی را پارلمانی‌ شدن ساختار نظام مرکزی و انتخابی‌ شدن مسئولان محلی مانند والی‌ها و شهردارها دانست و افزود که ولایت‌ها باید به عنوان واحدهای مستقل مالی در نظر گرفته شوند.

گرچه براساس قانون اساسی، شهردارها، شوراهای شهرداری‌ها و شوراهای ولسوالی انتخابی هستند اما در عمل هیچ انتخاباتی برای انتخاب این مقام‌ها برگزار نشده است. نور تأکید کرد، برای انتخاب آنها باید انتخابات برگزار شود.

او اظهار کرد که منتخب بودن مقام‌های محلی زمینه پاسخگویی آنها را فراهم می‌کند؛ چرا که به گفته او، مردم همان‌گونه که آنها را انتخاب می‌کنند، می‌توانند کنار بگذارند و در مقام پاسخگویی قرار دهند.

نور تأکید کرد که این موضوع را به عنوان موضع حزب جمعیت اسلامی و متحدانش بیان می‌کند. او از شماری از رهبران شمال افغانستان و همچنین برخی از چهره‌های بانفوذ مناطق جنوبی و شرقی نام برد.

احزابی مانند حزب وحدت اسلامی و جنبش ملی اسلامی در گذشته از نظام فدرالی حمایت می کردند اما در حال حاضر حزب وحدت اسلامی مردم، جمعیت اسلامی و همچنین جنبش ملی اسلامی از نظام پارلمانی حمایت می‌کنند.

برخی از سازمان‌های سیاسی دیگر مانند حزب کنگره ملی به رهبری عبداللطیف پدرام، نماینده مجلس به صورت مشخص طرفدار نظام فدرالی است و برای جلب حمایت از آن فعالیت می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *