• انتشار: ۲۹ سرطان ۱۳۹۶
  • ساعت: ۶:۵۷ ق.ظ
  • سرویس: سیاسی
  • کدخبر: 5495
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=5495

بازیگران خارجی از آسیب‌پذیری افغانستان سوءاستفاده می کنند

رئیس کمیسیون حقوق بشر افغانستان اعلام کرد که مداخله امریکا و کشورهای غربی پس از حملات ۱۱ سپتامبر مبتنی بر اصول حقوق بشری یا حفاظت از کرامت انسانی نبوده و عدم استراتژی جامع و دراز مدت برای افغانستان باعث بحران در کشور شده است.

رئیس کمیسیون حقوق بشر افغانستان اعلام کرد که مداخله امریکا و کشورهای غربی پس از حملات ۱۱ سپتامبر مبتنی بر اصول حقوق بشری یا حفاظت از کرامت انسانی نبوده و عدم استراتژی جامع و دراز مدت برای افغانستان باعث بحران در کشور شده است.

سیما سمر رئیس کمیسیون حقوق بشرافغانستان اعلام کرد که وضعیت کشور رو به وخامت است و عدم استراتژی جامع، درازمدت و رویکرد متحد بین کشورهای دخیل در ماموریت ناتو از دلایل بحرانی وضعیت کشور محسوب می‌شوند.

وی افزود که جامعه بین‌المللی به اندازه کافی از حکومتداری خوب و حاکمیت قانون در افغانستان حمایت نکرده است.

سیما سمر تصریح کرد که مداخله امریکا و کشورهای متحد آن در افغانستان مبتنی بر اصول حقوق بشری و یا حفاظت از کرامت انسانی صورت نگرفته زیرا عدم تامین عدالت و تبعیض قومی همچنان در کشور ادامه داشته است.

رئیس کمیسیون حقوق بشر افغانستان تاکید کرد که بازیگران بین‌المللی و منطقه‌ای از آسیب‌پذیری مردم افغانستان سوءاستفاده می‌کنند و یکی از مشکلات اساسی نبود یک ارزیابی عمیق توسط امریکایی‌ها و نبود اراده برای تصحیح اشتباهات در سال‌های گذشته بوده است، امریکایی‌ها با مردم ارتباط ندارند بلکه با مقامات حکومتی و جنگ‌سالاران در ارتباط هستند.

وی اظهار داشت: جهان می‌داند که چه کسانی از مخالفان مسلح دولت افغانستان حمایت می‌کنند اما هیچ اقدام واحدی علیه کشورهایی تولیدکننده تروریسم صورت نگرفته‌است.

سیما سمر درباره تجدید استراتژی امریکا در افغانستان و اعزام سربازان تازه‌نفس به کشور تاکید کرد: جنگ را با بمب نمی‌توان برنده شد بلکه جنگ با کسب حمایت مردمی و تامین عدالت و حسابدهی می‌توان برد.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که «بهزاد» نماینده پارلمان افغانستان و از سران جنبش روشنایی نیز امریکا و کشورهای متحد آن را حامی گروه‌های خاصی می‌داند که به استبداد و کشتار معترضان می‌پردازند.

عطا محمد نور والی بلخ نیز تاکید کرده که امریکا و کشورهای غربی در کشور از مقامات فاسد و مستبد همچنان به حمایت ادامه می‌دهد.

کشورهای غربی و امریکا در حالی به حمایت از تیم ریاست جمهوری ادامه می‌دهد که اخیرا اکثر جریان‌ها و احزاب سیاسی اشرف غنی و شورای امنیت را به استبداد، انحصار و کشتار غیرنظامیان متهم می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *