• انتشار: ۱۰ ثور ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱:۴۹ ب.ظ
  • سرویس: امنیتی
  • کدخبر: 2513
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=2513

بازگشت دوباره نیروهای بحری امریکا به هملند

نیروهای بحری ایالات متحده روز شنبه به ولایت هلمند برگشتند. استقرار مجدد این نیروها پس از پایان ماموریت جنگی ناتو در سال ۲۰۱۴ بار دیگر در این ولایت صورت می‌گیرد.

به نقل از دویچه‌وله، خبرگزاری فرانسه می‌گوید که جنرال جان نیکولسن فرمانده نیروهای ناتو و امریکا در افغانستان در مراسمی در خصوص حضور مجدد نیروهای امریکایی در ولایت ناامن هلمند اشتراک کرده است. ولایت هلمند یکی از مراکز کشت خشخاش در جنوب کشور بوده و نیروهای ایالات متحده درگیر شدیدترین نبرد در این منطقه تا سال ۲۰۱۴ بوده‌اند.

قرار است نزدیک به ۳۰۰ سرباز نیروی بحری ایالات متحده در چوکات برنامه‌های آموزشی، همکاری و مشورت‌دهی ماموریت‌های سازمان ناتو، در این ولایت جابه‌جا شوند.

گفته می‌شود که گروه طالبان به گونه موثر ده ولسوالی از مجموع ۱۴ ولسوالی در ولایت هلمند را تحت کنترول خود دارند. این ولایت یکی از محلات جان‌گیر برای نیروهای بریتانیایی و سربازان امریکایی در یک دهه گذشته به شمار می‌رود.

کشت‌زارهای خشخاش در این ولایت سبب می‌شود تا گروه‌های تروریستی از سود آن در فربه نمودن ماشین جنگی خود در برابر نیروهای امنیتی داخلی و بین‌المللی سودجویی کنند.

در حال حاضر ۸۴۰۰ سرباز ایالات متحده امریکا در کنار پنج هزار نیروی دیگر از متحدین سازمان ناتو در افغانستان حضور دارند.

نیروهای بحری امریکا از جمله گروهی بوده‌اند که پس از حملات تروریستی یازدهم سپتامبر در امریکا، وارد افغانستان شده و هزاران تن آنان در ولایت هلمند مستقر شدند. این نیروها در زمان حضور شان در هلمند، جنگ‌های خونین با گروه طالبان را نیز به تجربه گرفتند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *