• انتشار: ۲۱ دلو ۱۳۹۵
  • ساعت: ۹:۳۴ ق.ظ
  • سرویس: توره های فیس بوکی
  • کدخبر: 988
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=988

بازگرداندن پناهجویان؛ از اروپا آزاد، از منطقه ممنوع

به نظر می رسد سران ارگ و سپیدار از حضور انسان های محروم و مورد تبعیض افغانستان در جهان آزاد نگران اند و پیامدهای چنین حضوری را یک مانع جدی در برابر بازسازی نظام استبدادی و آپارتاید افغانی می دانند.

جناب رئیس جمهور غنی در تازه ترین اظهار نظر پیرامون پناهجویان افغانستانی، به دولت های ایران و پاکستان نسبت به اخراج پناهجویان افغان هشدار داده است. این موضع درحالی اتخاذ می شود که سران ارگ و سپیدار چند ماه پیش توافقنامه بازگرداندن اجباری پناهجویان از کشورهای اروپایی به افغانستان را امضا کرده بودند و آقای غنی در سخنانی توهین آمیز پناهجویان مقیم غرب را مورد شماتت و نکوهش قرار داده بود.

حال با استناد به هشدار اخیر رئیس جمهور غنی، حکومت افغانستان دررابطه به این موضع دوگانه، باید به این پرسشها پاسخ دهد:

ـــ چه تفاوتی میان پناهجویان افغانستانی در ایران و پاکستان با پناهجویان مقیم اروپا است؟

ـــ بازگرداندن اجباری از ایران و پاکستان نقض حقوق انسانی پناهجویان است؛ آیا بازگرداندن اجباری از اروپا چنین نیست؟

ـــ افغانستان برای پناهجویان مقیم ایران و پاکستان ناامن است؛ آیا برای پناهجویان مقیم اروپا، افغانستان کشوری امن است؟

با توجه به پرسشهای فوق که قطعا سران تبعیض پیشه ارگ و سپیدار برای آن پاسخ معقولی ندارند، تلاش حکومت افغانستان برای بازگرداندن اجباری پناهجویان افغانستانی از کشورهای اروپایی و غربی، دلایل کاملا سیاسی و نژادپرستانه دارد. این دلایل زمانی قوت می گیرد که در گفتگوهای پشت پرده، سران ارگ و سپیدار به مقامات اروپایی پیشنهاد کرده اند تا پناهجویان مناطق به اصطلاح امن را بازگردانند و ساکنان مناطق ناامن را بپذیرند. این پیشنهاد صریحا به معنی اعمال سیاست تبعیض علیه برخی از اقوام، حتی در اروپا است.

به نظر می رسد سران ارگ و سپیدار از حضور انسان های محروم و مورد تبعیض افغانستان در جهان آزاد نگران اند و پیامدهای چنین حضوری را یک مانع جدی در برابر بازسازی نظام استبدادی و آپارتاید افغانی می دانند.

بنابراین لازم است در برابر سیاست های ناسالم و غیر انسانی حکومت افغانستان، همه باهم متحد شویم و در راستای مبارزه بزرگ و جهانی جنبش روشنایی علیه تبعیض و ستم، از حقوق پناهجویان هموطن خود در جهان دفاع کنیم.

وعده ما: شنبه ۱۸ ماه جاری میلادی ساعت ۹ صبح

تظاهرات بزرگ جنبش روشنایی ـ شهر مونیخ آلمان در جریان کنفرانس امنیتی مونیخ

از برگه‌ی احمد بهزاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *