• انتشار: ۱۱ میزان ۱۳۹۶
  • ساعت: ۳:۳۸ ب.ظ
  • سرویس: x تیتر دو
  • کدخبر: 8397
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=8397

بازنگری مسیر پروژه توتاپ/آیا رییس جمهور راضی می شود؟

پس از یک سال کشمکش «جنبش روشنایی» با دولت افغانستان، سرانجام اشرف غنی دستور بررسی مجدد مسیر انتقال برق وارداتی ترکمنستان از مسیر بامیان موسوم به «توتاپ» را صادر کرده است.

پس از یک سال کشمکش «جنبش روشنایی» با دولت افغانستان، سرانجام اشرف غنی دستور بررسی مجدد مسیر انتقال برق وارداتی ترکمنستان از مسیر بامیان موسوم به «توتاپ» را صادر کرده است.

جنبش روشنایی سال گذشته در اعتراض به تغییر مسیر انتقالی ۵۰۰ کیلو وات برق وارداتی ترکمنستان از مسیر بامیان به «سالنگ» توسط کابینه حکومت وحدت ملی تشکیل شد.

این جنبش بارها دست به تظاهرات و تجمع‌های اعتراضی زد و خواستار اجرای پروژه «توتاپ» از مسیر ولایت بامیان شد.

معترضان جنبش روشنایی در تظاهرات اسد سال گذشته هدف انفجار قرار گرفتند که بیش از ۶۰۰ نفر در این حمله کشته و زخمی شدند.

پس از کشمکش یک ساله بین دولت افغانستان و جنبش روشنایی سرانجام رئیس‌جمهور این کشور کمیسیونی متشکل از اعضای دولت، نمایندگان افغان و اعضای جنبش روشنایی برای برای بررسی تغییر مسیر پروژه توتاپ را تعیین کرده است.

اشرف غنی از این کمیسیون خواسته تا در سه هفته آینده نتیجه بررسی دلایل تغییر مسیر این پروژه از ولایت بامیان به سالنگ را به ریاست جمهوری افغانستان ارائه دهند.

قرار است این کمیسیون را «همایون قیومی» مشاور ارشد رئیس‌جمهور در امور معادن و زیرساخت‌ها رهبری کند.

از سوی دیگر، «کریم خلیلی» که رهبری حزب وحدت اسلامی و رئیس کنونی شورای عالی صلح افغانستان را به عهده دارد از تصمیم بررسی مجدد پروژه توتاپ استقبال کرده است اگر چه از سوی جنبش روشنایی به معامله با حکومت وحدت ملی متهم شده بود.

با این حال، باید منتظر ماند و دید که اشرف غنی رئیس‌جمهور افغانستان پس از نتیجه‌گیری این کمیسیون آیا پروژه توتاپ را تغییر مسیر خواهد داد یا همانند سال گذشته به انتقال برق از طریق «سالنگ» تاکید خواهد کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *