• انتشار: ۸ حمل ۱۳۹۷
  • ساعت: ۴:۵۷ ب.ظ
  • سرویس: سیاسی
  • کدخبر: 14896
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=14896

ایران خروج نیروهای خارجی از افغانستان را لازمه صلح در این کشور دانست

عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران، خروج نظامیان خارجی از افغانستان را “مقدمه صلح” در این کشور خوانده است.

آقای عراقچی که در کنفرانس صلح افغانستان در تاشکند ازبکستان سخن می‌گفت همچنین طرف‌های درگیر در جنگ افغانستان را به انجام گفت‌وگو با هدف یافتن راه حل سیاسی برای مشکلات این کشور دعوت کرده است.

او به صراحت نامی از طالبان نبرده اما “از ابتکار اخیر رئیس جمهور افغانستان مبنی بر دعوت از مخالفان مسلح” استقبال کرده است.

معاون وزیر خارجه ایران تاکید کرده است که رویکرد نظامی برای حل مساله افغانستان “در گذشته شکست خورده و در آینده نیز شکست خواهد خورد”.

در دومین نشست پروسه صلح کابل، محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان گفته بود دولت حاضر است با گروه طالبان، بدون هیچ پیش‌شرطی در هر جای جهان مذاکره کند، اعضای طالبان مورد عفو عمومی قرار بگیرند و این گروه به عنوان یک حزب سیاسی به رسمیت شناخته شود.

تاکنون گروه طالبان به طرح صلح افغانستان پاسخ نداده است ولی فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان اعلام کرده که فشارها به طالبان و حامیان خارجی آن افزایش خواهد یافت.

این را هم بخوانید:  نظامیان رژیم صهیونیستی ۱۰ نمازگزار را در «مسجد القصی» به شهادت رساندند

دیدگاه سفیر آمریکا در کابل درباره ایران
معاون سیاسی وزیر خارجه ایران در حالی موضوع خروج نظامیان خارجی افغانستان را مطرح می‌کند که گروه طالبان اخیر در نامه‌ای از مردم و کنگره آمریکا خواسته بود تا از دولت آن کشور خواهان پایان “اشغال” در افغانستان شوند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا هفت ماه پیش در حین اعلام استراتژی تازه آمریکا گفته بود او با خروج نظامیان آمریکایی در افغانستان مخالف است چرا که نمی‌خواهد خلاء ایجاد شده به قدرت گرفتن گروه‌های پیکارجو منجر شود.

به دنبال اعلام این استراتژی، حدود ۳ هزار سرباز جدید آمریکایی به افغانستان اعزام شد تا شمار این نیروها به بیش از ۱۴ هزار برسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *