• انتشار: ۲۳ ثور ۱۳۹۷
  • ساعت: ۸:۲۹ ق.ظ
  • سرویس: اجتماع
  • کدخبر: 17380
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=17380

ایدز؛ دردسر تازه حکومت افغانستان!

وزارت صحت عامه می‌گوید که تاکنون بیش از ۲۵۰۰ تن که آلوده به ویروس «اچ‌آی‌وی» هستند از سوی این وزارت تشخیص شده اند که بیشترین آنان را معتادان تشکیل می دهند.

وزارت صحت عامه می‌گوید که تاکنون بیش از ۲۵۰۰ تن که آلوده به ویروس «اچ‌آی‌وی» هستند از سوی این وزارت تشخیص شده اند که بیشترین آنان را معتادان تشکیل می دهند.

وزارت صحت عامه به منظور آگاهی دهی از آسیب های این ویروس، نشستی را با عالمان دین و برخی پزشکان در کابل برگزار کرد.

فیروز الدین فیروز، وزیر صحت عامه در این نشست گفت که در حال حاضر سه ملیون تن در کشور معتاد به مواد مخدر هستند و این معتادان به علت بکارگیری از سوزن های مشترک برای تزریق مواد مخدر به یکدیگر، بگونۀ جدی در برابر خطرآلوده شدن به اچ آی وی قرار دارند.

وی افزود: «این هم یک مشکل اجتماعی است، هم یک مشکل اقتصادی و امنیتی و اگر افزایش بیماران ایدز با همین میزان به پیش برود، این مشکل به یک دشواری و مشکل ملی مبدل خواهد شد.»

عبدرب الرسول سیاف نیز که در این نشست شرکت کرده بود، تنها راه مصون ماندن از این ویروس را عملی نمودن دستورهای دین اسلام و حفظ نکات بهداشتی برنامه ملی کنترول اچ آی وی می داند.

وی گفت: «این موضوع هم امنیت جسمی، هم امنیت روانی وهم به حیات انسان ها ارتباط دارد. کسانی که به دستور قرآن از فحشا دور هستند همه این خوبی ها را بدست خواهند آورد و امنیت جسمی و روانی اش را حفظ خواهد کرد.»

وزارت صحت عامه می گوید که برای رسیده گی به مبتلایان این ویروس، سیزده مرکز ویژۀ بررسی و کنترول این ویروس در سیزده ولایت کشور ساخته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *