• انتشار: ۲۹ حوت ۱۳۹۶
  • ساعت: ۷:۴۸ ق.ظ
  • سرویس: تیتر 2
  • کدخبر: 14564
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=14564

ایدز؛ بحران جدیدی برای افغانستان!

کمیتهٔ هماهنگی اچ آی وی و ایدز در افغانستان (HACCA)، تحت ریاست عبدالله عبدالله، رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان به منظور جلب‌ کمک‌های بین‌المللی و هماهنگی بیشتر میان نهادهای ذیربط دولتی و تمویل‌کننده تشکیل جلسه داد.

کمیتهٔ هماهنگی اچ آی وی و ایدز در افغانستان (HACCA)، تحت ریاست عبدالله عبدالله، رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان به منظور جلب‌ کمک‌های بین‌المللی و هماهنگی بیشتر میان نهادهای ذیربط دولتی و تمویل‌کننده تشکیل جلسه داد.

در این نشست که دوشنبه (۲۸ حوت) با حضور برخی از وزرا، نماینده‌گان سازمان‌ها و نهادهای خارجی در قصر سپیدار برگزار شده بود، پنج قرارداد عرضۀ خدمات وقایوی، تداوی و کاهش اضرار میان وزارت صحت‌عامه و صندوق وجهی جهانی (گلوبل فند)، به هزینه ده میلیون دالر به امضا رسید.

عبدالله عبدالله ضمن ستایش از کمک‌ ده میلیون دالری گلوبل فند گفت که خطر شیوع مرض اچ آی وی، هپاتیت و اَس تی آی سلامت و اقتصاد افغانستان را تهدید می‌کند. مبارزه با این پدیده در کنار مسوولیت کاری یک تعهد انسانی و بشری است.

دوکتور فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه کشور گفت که در سراسر جهان ۳۶ میلیون انسان به مرض ایدز گرفتار شدند و سالانه دو میلیون دیگر به آن مبتلا می‌شوند. از این میان یک میلیون تن جان می‌دهند.

این را هم بخوانید:  اوضاع امنیتی فاریاب وخیم است/جنگ و درگیری میان سربازان امنیتی و طالبان در این ولایت

وزیر صحت عامه علاوه کرد که در افغانستان ۷۵۰۰ واقعه ایدز احتمال می‌رود و به تعداد ۲۵۴۹ مورد آن از سوی این وزارت تشخیص و تداوی شده است؛ اما در حال حاضر مرض هپاتیت یک مشکل جدی بوده و اچ آی وی کمتر می‌باشد.

آقای فیروز افزود که وزارت صحت‌ عامه در ۱۳ ولایت خدمات وقایوی، کاهش اضرار و جلوگیری از مرض اچ آی وی عرضه می‌کند تا اقشار آسیب‌پذیر را تحت پوشش قرار دهند.

وزیر صحت عامه علام کرد که این وزارت برای تطبیق برنامه‌هایش تا سال ۲۰۲۲ مبلغ ۵۴ میلیون دالر ضرورت دارد؛ اما در حال حاضر مبلغ ۱۸ میلیون دالر در اختیار دارد و ۳ میلیون دیگر حکومت تعهد کرده است.

وزارت صحت‌عامه از کشورهای تمویل‌کننده و سازمان‌های بین‌المللی خواست که در زمینۀ مبارزه با مرض اچ آی وی، هپاتیت و آس تی آی افغانستان را کمک نمایند و همچنان نهادهای ذیربط دولتی نیز با این وزارت برای تشخیص، تداوی و آزمایش این امراض همکاری نزدیک داشته باشن.

این را هم بخوانید:  نرخ اسعار رایج خارجی در مقابل پول افغانی/ امروز (شنبه ۲۷ دلو)

سپس، رییس اجراییه کشور گفت که از کمک‌های مالی سازمان‌های بین‌المللی ستایش کرد و گفت که توجه جامعه جهانی حکومت افغانستان را کمک می‌کند تا در زمینهٔ جلوگیری، کاهش اضرار و تداوی مرض اچ آی وی رسیدگی لازم نماید.

دوکتور عبدالله عبدالله به نهادهای ذیربط دولتی هدایت داد که در قسمت تشخیص، آزمایش و تداوی این امراض با وزارت صحت‌عامه همکاری نزدیک داشته باشند.

رییس اجراییه کشور تاکید کرد که باید بیشترین تمرکز وزارت صحت‌عامه و مؤسسات همکار در باره تبلیغات و آگاهی‌عامه باشند تا قبل از شیوع آن، میزان آسیب‌پذیری در میان مردم کاهش یابد.

در اخیر، پنج قرارداد عرضه خدمات برای جلوگیری، تداوی و آزمایش مرض آچ آی وی، هپاتیت و آس تی آی به هزنیه ده میلیون دالر میان مؤسسات تطبیق‌کننده و شبکه‌های جهانی توسعه ملل متحد (UNDP)، به امضأ رسید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *